Paria

Paria

opera w trzech aktach 
libretto Jan Chęciński na podstawie tragedii Casimira Delavigne'a
premiera 28 VI 2019

 

 

Nagranie „Parii” pod kierownictwem muzycznym Gabriela Chmury oraz w reżyserii Grahama Vicka zostało zarejestrowane 30 czerwca 2019 roku w poznańskiej Arenie. Spektakl dostępny również na VOD Teatr Wielki – Opera Narodowa.

 

Wśród jednym tchem wyliczanych kompozycji Moniuszki rzadko pojawia się „Paria”. Same kłopoty z tą operą. Chociażby tytuł, niby wskazuje na żeńskiego bohatera – myląca końcówka -a! – jednak „paria” to dawne określenie pariasa, używane nadal w językach wschodniosłowiańskich. Kłopot sprawia też temat, bo akcja opery nie rozgrywa się w umiłowanych i prawdziwie polskich destynacjach: szlacheckim dworku czy góralskiej chacie, lecz w Indiach. Nie zostaje też zachowana równowaga między bohaterami, wszyscy są w tym utworze równie ważni: skrywający swe prawdziwe pochodzenie Idamor, zakochana w nim Neala, która nie waha się w imię miłości porzucić dotychczasowego życia, Akebar stawiający dobro własnej kasty nad uczucia ojcowskie i wreszcie Dżares wytrwale szukający ukochanego syna.

Paria zdobywcą 4 nagród im. Jana Kiepury!

 

streszczenie

RECENZJE


 

 Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

Spektakl pod honorowym patronatem Ambasady Brytyjskiej

Spektakl pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

 

Partner spektaklu Grupa MTP

    

Partner spektaklu Birmingham Opera Company

Patron medialny

Galeria

Realizatorzy

Powrót do góry