Paria

Paria

opera w trzech aktach 
libretto Jan Chęciński na podstawie tragedii Casimira Delavigne'a
premiera 28 VI 2019

grupa cenowa D

streszczenie

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z transmisją spektaklu Paria Stanisława Moniuszki w reżyserii Grahama Vicka nagrywaną na żywo 30 czerwca 2019.

Dostęp do spektaklu jest bezpłatny, ale jeżeli chcą Państwo wesprzeć nasz teatr w czasie pandemii, to zapraszamy do zakupu specjalnych biletów na stronie eWejsciówki.pl. To symboliczne bilety którymi dobrowolnie mozecie nas wesprzeć. Serdecznie dziękujemy!

 

Wśród jednym tchem wyliczanych kompozycji Moniuszki rzadko pojawia się „Paria”. Same kłopoty z tą operą. Chociażby tytuł, niby wskazuje na żeńskiego bohatera – myląca końcówka -a! – jednak „paria” to dawne określenie pariasa, używane nadal w językach wschodniosłowiańskich. Kłopot sprawia też temat, bo akcja opery nie rozgrywa się w umiłowanych i prawdziwie polskich destynacjach: szlacheckim dworku czy góralskiej chacie, lecz w Indiach. Nie zostaje też zachowana równowaga między bohaterami, wszyscy są w tym utworze równie ważni: skrywający swe prawdziwe pochodzenie Idamor, zakochana w nim Neala, która nie waha się w imię miłości porzucić dotychczasowego życia, Akebar stawiający dobro własnej kasty nad uczucia ojcowskie i wreszcie Dżares wytrwale szukający ukochanego syna.

Koncertowe wykonanie Parii sprzyja muzyce, a kryje ona wiele smaczków. Szczególnie polecamy odkrywcom zapomnianych muzycznych skarbów.

RECENZJE

Streaming spektaklu na platformie VOD Teatr Wielki 30 VI 2019

 

 Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

Spektakl pod honorowym patronatem Ambasady Brytyjskiej

Spektakl pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

 

Partner spektaklu Grupa MTP

    

Partner spektaklu Birmingham Opera Company

Patron medialny

Galeria

Realizatorzy

Powrót do góry