Cicheński Krzysztof

Krzysztof Cicheński

Krzysztof Cicheński (1986) jest twórcą interdyscyplinarnym. Pracuje przede wszystkim jako reżyser operowy, dramaturg i librecista, angażuje się w liczne inicjatywy edukacyjne. Projektuje zdarzenia z pogranicza działań przestrzennych, sound artu i performansu (m.in. instalacje operowe). Autor scenografii i muzyki, reżyser światła, poeta i teatrolog.

W latach 2005-2018 Cicheński prowadził Teatr Automaton – niezależną grupę artystyczną, z którą wystawił kilkanaście spektakli na podstawie własnych scenariuszy. Przedstawienia zrealizowane i pokazywane były w ramach wielu poznańskich wydarzeń kulturalnych (m.in. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Maski”, Festiwal Wiosny, Scena Robocza, Festiwal Malta).

W 2014 roku Cicheński zadebiutował w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu jako reżyser operowy kameralnym spektaklem „The Angel of the Odd” B. Coliego. Następnie wyreżyserował między innymi „Pagliacci” R. Leoncavalla w Poznaniu, „Ariodante” G. F. Händla w Warszawskiej Operze Kameralnej i „Klothó – the thread of the tales” M. Koseckiej w Chorwackim Teatrze Narodowym w Rijece. Realizacje te prezentowane były na festiwalach w Budapeszcie, Zagrzebiu i Wiedniu. W 2019 roku twórca zrealizował operę dla dzieci „Gwiezdnik” J. Kordaczuka w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz „Ofelię” J.F. Wojciechowskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Rok później, w czasie pandemii, jego autorski projekt operowy „Izolacja: Carmen / Don Giovanni / Don Pasquale” prezentowany był online na żywo ze sceny poznańskiej opery. W 2021 roku powstał spektakl „Don Pasquale” na podstawie opery G. Donizettiego oraz instalacja „Carmen. Toujours la mort” z muzyką G. Bizeta i T. Rożynek.

Od wielu lat Cicheński także uczy tego, jak odczytywać i tworzyć teatr, prowadząc zajęcia na poznańskich uczelniach i przygotowując spektakle z młodzieżą. Jest wykładowcą na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

cichenski.com

 

Fot. Archiwum Artysty

Powrót do góry