Tolstoy Pavlo

Pavlo Tolstoy

Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu Romana Witoszyńskiego. Jeszcze jako student otrzymał angaż do zespołu Opery we Lwowie, gdzie śpiewał do 2005 roku. Na tej scenie występował jako m.in. Alfred w Zemście nietoperza Johanna Straussa, Beppo w Pajacach Ruggiero Leoncavalla, Remendado w Carmen Georgesa Bizeta, Alfredo w Traviacie Giuseppe Verdiego, Leński w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego i Stefan w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki.


Przez kolejne dwa lata występował na deskach Opery Wrocławskiej, śpiewając główne partie w operach Wolfganga Amadeusza Mozarta (Czarodziejski flet, Così fan tutte), Giuseppe Verdiego (Nabucco), Giacomo Pucciniego (Cyganeria) i Karola Szymanowskiego (Hagith, Król Roger).

W latach 2007-2017 był solistą Opery Nova w Bydgoszczy, gdzie dotychczas wystąpił jako: Ferrando w Così fan tutte i Tamino w Czarodziejskim flecie Mozarta, Leński w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego, Alfredo w Traviacie i Ismael w Nabucco Verdiego, Rodolfo w Cyganerii i Pinkerton w Madame Butterfly Pucciniego, Nemorino w Napoju miłosnym Gaetano Donizettiego, Isepo w Giocondzie Amilcare Ponchielliego, Ottokar w Baronie cygańskim Johanna Straussa i Leśniczy w Rusałce Antonína Dvořáka.


Występował również w Teatrze Marinskim w Petersburgu i Gran Teatro del Liceu w Barcelonie jako Pasterz w Królu Rogerze. Współpracuje z filharmoniami w Lublinie i Wrocławiu, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie.


Artysta ma w repertuarze również utwory kantatowo-oratoryjne, takie jak. Requiem Mozarta, Missa Solemnis Charlesa Gounoda oraz III Symfonię „Pieśń o nocy” Szymanowskiego.

Powrót do góry