STRASZNY DWÓR Stanisław Moniuszko - wykonanie koncertowe

STRASZNY DWÓR Stanisław Moniuszko - wykonanie koncertowe

Moniuszko w Berlinie po raz trzeci!

„Halka”, „Paria, a teraz „Straszny dwór” – przed nami trzecie, koncertowe wykonanie opery patrona Teatru Wielkiego w Poznaniu w słynnej Filharmonii Berlińskiej. W poniedziałek, 22 kwietnia 2024, jedno z najsłynniejszych dzieł operowych Moniuszki zabrzmi w interpretacji solistów, Chóru i Orkiestry Sceny pod Pegazem. Za pulpitem dyrygenckim stanie Maestro Marco Guidarini.

Inscenizacja spektaklu „Straszny dwór” podbiła najpierw serca jury 11. edycji międzynarodowego konkursu dla młodych realizatorów European Opera – Directing Prize, a potem przyszedł czas na polską publiczność (premiera: lipiec 2021, spektakle na MTP: maj 2022) oraz widzów niemieckich (zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Wiesbaden: maj 2022). Recenzenci zgodnie pisali: „Rewelacja! Nie waham się użyć tego słowa. (...) Oby tak dalej w operowym teatrze i także w teatrze naszego życia” [Piotr Nędzyński]. „Reżyserka uświadomiła nam, że narodowa świętość sprzed ponad 150 lat może nabrać współczesnych znaczeń. Zamiast więc chronić narodowe skarby przed ingerencją świata, powinniśmy się uczyć od tych, którzy nie boją się powierzać najcenniejszych dzieł cudzoziemcom” [Jacek Marczyński „Rzeczpospolita”].

Powrót do Berlina z kolejną koncertową odsłoną opery Moniuszki wpisuje się w strategię promocji za granicą dorobku patrona Teatru Wielkiego w Poznaniu i ma w sobie niezwykłą symbolikę: Moniuszko spędził w mieście nad Sprewą trzy lata (1837-1840), rozwijając kompozytorski kunszt w słynnej Singakademie. Lata tam spędzone pozwoliły mu nawiązać relacje z zagranicznymi twórcami, dzięki czemu doskonale czuł puls zachodzących zmian w muzycznej Europie. Nie mamy więc wątpliwości, że koncertowe wykonanie „Strasznego dworu” w Filharmonii Berlińskiej, tak, jak i wcześniej „Halki” oraz „Parii”, poruszy publiczność i ukaże ponadczasowe piękno muzyki Moniuszki, bo ta – niezależnie od miejsca i szerokości geograficznej, gdzie jest prezentowana – zachwyca.  

 

Koncertowe wykonanie pod honorowym patronatem Ambasadora RP w Berlinie. 
Koncerty w Filharmonii Berlińskiej Teatr Wielki w Poznaniu realizuje przy wsparciu i w ścisłej współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Instytutem Adama Mickiewicza (Culture.pl), Instytutem Polskim w Berlinie, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Konzertdirektion Prof. Victor Hohenfels, Orlen Deutschland, Von Zanthier & Dachowski, Toyota Bońkowscy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Galeria

public.common.backtop