Lubańska Anna

Anna Lubańska


Ukończyła z wyróżnieniem Warszawską Akademię Muzyczną w klasie Krystyny Szostek-Radkowej. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Ady Sari, gdzie otrzymała I nagrodę i trzy wyróżnienia, (za najlepsze wykonanie pieśni francuskiej oraz utworu Mozarta i za najlepsze wykonanie utworu Lutosławskiego).

Do najważniejszych ról w jej repertuarze należą: Ortrud w „Lohengrinie” R. Wagnera, Księżniczka Eboli w „Don Carlosie”, Amneris w „Aidzie”, Azucena w „Trubadurze” G. Verdiego, Matka Ubu w „Królu Ubu” K. Pendereckiego, Herodiada w „Salome" J. Straussa Jadwiga i Cześnikowa w „Strasznym Dworze” St. Moniuszki i wiele innych. Jest również cenioną interpretatorką pieśni oraz muzyki oratoryjnej. Do najważniejszych w tym repertuarze należą między innymi partie w „Symfonii Dramatycznej Romeo i Julia” H. Berlioza, „Requiem” G. Verdiego, „Siedmiu Bramach Jerozolimy” K. Pendereckiego „Missy pro Pace” W. Kilara, liczne opracowania „Stabat Mater” (Dvořák, Rossini, Szymanowski) „Mesjasza” G.F. Haendela i wiele innych.

Od 1993 roku jest stale związana z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. Z zespołem Teatru występowała między innymi na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie, na Festiwalu Operowym w Wiesbaden, na Cyprze w Japonii. Śpiewała również na scenach operowych w Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hongkongu a także w Krakowie, Poznaniu, Bytomiu i Wrocławiu. Współpracowała z wieloma znakomitymi solistami i dyrygentami. Należą do nich między innymi: Stefan Soltesz, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Jacek Kasprzyk, Mark Minkowski, Jan Krenz, Stanisław Skrowaczewski, Placido Domingo oraz Edita Gruberova. Ma w swym dorobku kilka płyt CD oraz wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

Fot. Archiwum Artystki

public.common.backtop