PUPO – KOMOCO / Sofia Nappi – Przedwiośnie Baletowe

PUPO – KOMOCO / Sofia Nappi – Przedwiośnie Baletowe

 

Przed spektaklem, o godz. 18:15 zapraszamy na choreoDIY – rozmowę z Adriano Popolo Rubbio z projektu KOMOCO.

 

W języku włoskim „pupo” odnosi się zarówno do słowa „dziecko”, jak i do słowa „kukiełka”. Nowe dzieło Sofii Nappi jest inspirowane Pinokiem, czyli drewnianą marionetką, która bardzo chciała stać się prawdziwym chłopcem.

Język choreograficzny Sofii Nappi łączy w sobie dziki, luźny styl tańca izraelskiego, jaki znamy z Gagi Ohada Naharina i z twórczości Hofesha Shechtera, z elementami breakdance, takimi jak locking lub popping, przypominającymi gwałtowne ruchy lalki. Za pomocą drobnych gestów i migotliwych motywów przewodnich, osadzonych w często przedstawianej, niepohamowanej chęci bycia w ruchu, charakterystycznej dla młodego człowieka, choreografka nawiązuje do rozwoju osobistego i zyskiwania świadomości.

Spektakl Pupo został stworzony z myślą o dorosłych, jednak z pewnością dostarczy rozrywki i refleksji osobom w każdym wieku. Choreografka traktuje historię przemienionej drewnianej kukiełki jak trwającą całe życie próbę stania się najlepszą wersją siebie. Nigdy nie powinniśmy zapominać o dziecku w nas samych, impulsywnej, wesołej drewnianej lalce, którą kiedyś byliśmy, oraz o niepohamowanym pragnieniu tańca, jakie kiedyś mieliśmy. „Drewno, z którego wycięto Pinokia, to humanitas - człowieczeństwo” – tak powiedział włoski filozof Benedetto Croce o ikonicznej postaci małej drewnianej kukiełki, która tak bardzo pragnęła być chłopcem.

 

Projekt KOMOCO / Sofia Nappi

PUPO

Dyrektor artystyczny i choreografia: Sofia Nappi we współpracy z tancerzami
Tancerze: Arthur Bouilliol, Leonardo de Santis, Gregorio Dragoni, Glenda Gheller, India Guanzini Paolo Piancastelli, Julie Vivès
Kostiumy: Judith Adam
Asystent choreografa: Adriano Popolo Rubbio
Światła: Alessandro Caso
Sound design: Ed Mars & Sofia Nappi
Tour management: ecotopia dance productions

PUPO to efekt współpracy Burghof Lörrach (D), Danse Danse Montréal (Kalifornia), ecotopia dance Productions (D), Escher Theatre (L), KOMOCO / Sofia Nappi (I), MART Foundation (USA), ROXY Ulm (D), Sosta Palmizi (I), Tanz Köln (D), Theatre Winterthur (CH), Tollhaus Karlsruhe (D).

 

 

fot. Thomas Schermer

Galeria

Powrót do góry