Nappi Sofia

Sofia Nappi

 

Międzynarodowa choreografka i tancerka pochodząca z Włoch odbyła swoje taneczne kształcenie w renomowanej Ailey School w Nowym Jorku i kontynuowała pogłębianie swoich studiów za granicą. Niezwykle istotny wpływ na jej artystyczną wrażliwość miało bliskie doświadczenie z Hofesh Shechter Dance Company oraz jej związki z językiem ruchowym Gaga stworzonym przez Ohada Naharina.

Sofia Nappi jest dyrektorką artystyczną i współzałożycielką KOMOCO, wspieranego przez stowarzyszenie tańca współczesnego Sosta Palmizi w Turynie i jej pierwsze muzy Adriano Popolo Rubbio i Paolo Piancastelli. Już dzięki swoim pierwszym dziełom dla KOMOCO, Sofia Nappi zdobyła nagrodę Introdans Partner Award 2021 na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Duetów w Rotterdamie, a także pierwszą nagrodę, nagrodę krytyków i nagrodę producencką Tanja-Liedtke-Stiftung na 35. Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hanowerze 2021. Zespół KOMOCO/ Sofia Nappi występował w Niemczech, Austrii, USA, Włoszech, Holandii, Izraelu, Francji, Albanii, Hiszpanii, Wyspach Kanaryjskich, Meksyku, Kosowie, Belgii i na Węgrzech, a także na licznych włoskich i międzynarodowych festiwalach i platformach tanecznych, w tym na La Biennale Di Venezia, Albania Meeting Dance Festival, RomaEuropa Festival, MASDANZA, COLOURS International Dance Festival w Stuttgarcie i w Teatro del Canal w Madrycie.

Co więcej, Sofia Nappi regularnie współpracuje jako niezależna choreografka z renomowanymi zespołami baletowymi i tanecznymi na całym świecie. W grudniu 2021 roku wystawiła swój utwór „Holelah”, pierwotnie stworzony na La Biennale Di Venezia 2019, z zespołem baletowym Nationaltheater Mannheim. W 2023 roku miały miejsce światowe premiery „Tagadà” dla Staatsballett Hannover i „Moving Cloud” dla Scottish Dance Theatre stworzone jako wkład w program Celtic Connections. W maju 2023 roku swoją premierę miało nowe dzieło dla holenderskiego zespołu Introdans. Nederlands Dans Theatre także zamówił u niej nowy utwór na 2024 rok. Ponadto Sofiia Nappi pisze choreografię dla tancerzy i chóru do opery „Platée” dla GöteborgsOperan. W 2024 jej zespół KOMOCO / Sofia Nappi również będzie przeżywał premierę jej pełnometrażowego projektu „PUPO”.

Równocześnie Sofia Nappi działa na arenie międzynarodowej w zakresie badań i szkoleń zawodowych, m.in. w Tisch School of the Arts na Uniwersytecie Nowojorskim, w Micadanses Dance Research Center w Le Carreau du Temple w Paryżu, w Henny Jurriëns Studio w Amsterdamie, w Elephant in the Black Box oraz w Danza180 w Madrycie, w Tanzpunkt Hannover, na Wydziale Sztuk Tanecznych D.A.F. w Rzymie, w Balletto di Toscana czy w Opus Ballet we Florencji, zawsze w ścisłej współpracy z tancerzami swojego zespołu KOMOCO / Sofia Nappi.

 

fot. Jeanette Bak

Powrót do góry