OPERA HELPS U - program wsparcia dla ludzi teatru z Ukrainy

Stowarzyszenie Kulturalne „Pegaz” oraz Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu przygotowują wspólnie program wsparcia zatytułowany OPERA HELPS U, skierowany do ludzi teatru pochodzących z Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 roku byli zmuszeni opuścić swój kraj. O udział w programie mogą starać się zarówno artyści (soliści i solistki, tancerze i tancerki, muzycy orkiestrowi, dyrygenci, reżyserzy, scenografowie, dramaturdzy i pedagodzy teatru), jak i rzemieślnicy teatralni pracujący w pracowniach przygotowujących kostiumy, dekoracje, peruki et cetera. Pragniemy, aby uczestnicy programu mogli rozwijać swój talent, pasję i umiejętności w miejscu bezpiecznym i im najbliższym – w teatrze.
Parafrazując słowa Czesława Miłosza, noblisty, pytamy: „Czym jest sztuka, która nie ocala narodów ani ludzi?”Znając doskonale historię kraju, z którego pochodzimy, kraju, którego tożsamość dzięki kulturze i językowi przetrwała czasy rozbiorów i hekatombę II wojny światowej – głęboko wierzymy, że wsparcie dla ludzi teatru pochodzących z Ukrainy pozwoli im ocalić nadzieję w sens sztuki, a także da siłę do działań na rzecz własnej wspólnoty. Naszym obowiązkiem jest wspieranie tych osób. Bez naszych czynów każde słowo padające ze sceny, każda pełna finezji choreografia, każda wirtuozowsko zagrana nuta zabrzmią fałszywie.
Chcemy, by program OPERA HELPS U objął jak największą liczbę osób, którym wojna odebrała możliwość pracy i rozwoju. Zwracamy się z prośbą o finansowe wsparcie naszych działań. Dzięki wpłatom będziemy w stanie zapewnić nie tylko pomoc ukraińskim artystom i rzemieślnikom teatralnym, ale także dać im chwilę wytchnienia i możliwość skupienia się na tym, na czym znają się najlepiej.
Działaniom charytatywnym skierowanym w stronę nękanej wojną Ukrainy, a koordynowanym przez poznańską operę towarzyszy hasło w dwóch językach, polskim i ukraińskim: Wygramy! Переможемо! Prosimy, aby Państwa hojność i głęboka niezgoda na niszczenie wartości cywilizowanego świata wygrały.

Władysław Szebiotko, Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Pegaz” oraz Renata Borowska-Juszczyńska, Dyrektor Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Darowizny można wpłacać na konto: 
Stowarzyszenie Kulturalne Pegaz 
numer konta w BNP PARIBAS
08 1600 1462 1835 3534 6000 0001
tytuł wpłaty: UKRAINA

public.common.backtop