Macbeth - zapowiedzi i recenzje w prasie belgijskiej


MACBETH / Giuseppe Verdi – zapowiedzi i recenzje w prasie belgijskiej 


„Młody francuski reżyser Olivier Fredj mierzy się z Makbetem, uzbrojony w teorię freudowskiej psychoanalizy, siłę intymności, a przede wszystkim, w emocje.”

Sophie Soukias w BRUZZ (12/09/2016) 


„Nie próbowałem zrozumieć tej opery intelektualnie, ale emocjonalnie – w taki sposób, aby każdy widz mógł odnaleźć w tej historii kawałek własnego życia. Postanowiłem usunąć pojęcie zła jako nieodłącznego elementu leżącego u podstaw osobowości Makbeta. W mojej interpretacji, zło jest konsekwencją jego życiowych wyborów. Każdy z nas jest podatny na zewnętrzne bodźce, na pragnienia i proroctwa, czyli na pokusę naszych ambicji. Jednocześnie każdy z nas ma swoje własne ograniczenia. Albo poddajemy się tym ograniczeniom, albo postanawiamy się z nimi zmierzyć, tak jak to robi Makbet. Jest też trzecia możliwość -  pękniecie rzeczywistości, spowodowane poprzez sztukę, poprzez siłę wyobraźni. W mojej interpretacji opery Verdiego postanowiłem dać Makbetowi właśnie tę trzecią opcję.”

Olivier Fredj – reżyser opery - w wywiadzie dla BRUZZ (12/09/2016)  


„Reżyseria Oliviera Fredja zachwyca dokładnością i rozmachem. Świetnym pomysłem jest przeniesienie akcji do wnętrza hotelu oraz wprowadzenie grupy tancerzy w roli czarownic. Inscenizacja nosi znamiona spektaklu w stylu variété.”

Kurt Van Eeghem w Radio 1 (14/09/2016)

Powrót do góry