„Halka” pod batutą Gabriela Chmury na płycie wydanej przez Naxos

 

Koncertowe nagranie „Halki” Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów związanych z poznańskim Teatrem Wielkim zrealizowała wytwórnia Naxos, jedna wiodących na rynku muzycznym firm zajmujących się muzyką klasyczną. W bogatej ofercie wydawnictwa znajdują się min. nagrania polskich kompozytorów, jak Penderecki czy Górecki.

Nagranie „Halki” zostało zrealizowane 11 listopada 2019 roku podczas Koncertu Marszałkowskiego. Wśród solistów, których można usłyszeć na rejestracji, są zarówno artyści na stałe związani ze sceną pod Pegazem, jak i wybitni polscy śpiewacy na co dzień występujący za granicami kraju. Partię tytułową wykonała Magdalena Molendowska, której partnerowali Dominik Sutowicz (Jontek) i Łukasz Goliński (Janusz). W partii Zofii wystąpiła Magdalena Wilczyńska-Goś, Dziemby – Damian Konieczek, natomiast Stolnik zaśpiewał Rafał Kropik. Ponadto na płycie usłyszymy Piotra Friebego, Andrzeja Ogórkiewicza, Piotra Maciejowskiego i Bartłomieja Szczeszka. Orkiestrę i chór poprowadził ówczesny dyrektor artystyczny poznańskiego teatru maestro Gabriel Chmura, jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów przełomu XX i XXI wieku. Płyta jest szczególnie ważna w historii poznańskiego Gmachu pod Pegazem, to ostatnia profesjonalna rejestracja koncertu prowadzonego przez maestra Chmurę, który zmarł w listopadzie 2020 roku.

Nagranie opery Moniuszki dla wytwórni Naxos poprzedziło owacyjnie przyjęte przez publiczność i krytyków koncertowe wykonanie w Filharmonii Berlińskiej (wrzesień 2019)., uznane za jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Moniuszki.

Płyta dostępna jest w internetowym sklepie CMD - Classical Music Distribution. Od 14 maja będzie również dostępna na Empik. Ponadto znaleźć ją też będzie można m.in. w poznańskim Frippie i księgarni Muzyczna Pasja.

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „S NAXOS Stanisław MONIUSZKO Halka Sutowicz Molendowska Goliński Korpik Wilczyńska-GoÅ Konieczek Poznań Opera House Orchestra and Chorus Gabriel Chmura CDs”

Powrót do góry