Fernando Morales Troya

Holenderski choreograf urodzony w Madrycie. Uczęszczał do Królewskiego Konserwatorium w Madrycie. Tańczył dla Goyo Montero, Stephana Thossa oraz z Dutch Dance Theatre I.
Stworzył niezależne projekty, takie jak: Essential Rights, które miało swoją premierę w Teatrze Korzo w Hadze i było również wystawiane w Dansmakers Amsterdam; Withering, który był nagradzany na różnych festiwalach na całym świecie (2. nagroda za najlepszy występ na Festiwalu Solo-Tanz-Theatre w Stuttgarcie, 3. nagroda za choreografię na Warszawskim Konkursie Choreograficznym „Zawirowania” oraz 1. nagroda na festiwalu „10 Sentidos” w Walencji w Hiszpanii).
Współpracował również, przy okazji międzynarodowych niezależnych projektów, takich jak „Found in Translation”, ze słoweńską twórczynią Kristiną Aleksovą. Jednocześnie Fernando tworzy także dzieła na zamówienie dla międzynarodowych zespołów, na przykład: Uncertain Distance dla Ballet Finland, którego premiera odbyła się w Teatrze Narodowym w Helsinkach; The animal that takes you dla teatru tańca w Budapeszcie, które miało swoją premierę w Teatrze Narodowym w Budapeszcie.
W 2018r. Fernando Troya otrzymał nagrodę BNG Bank Dans Award za choreografię Essential Rights.
Jego najnowsza produkcja, Reminiscente, odnosi się do Platońskiej teorii formy i malarza Francisco de Goya (w szczególności do jego późniejszych dzieł takich jak „Katastrofy wojny”). Składa się ona z serii krótkich prac; pierwsza, solo A Colossus, powstała w Amsterdamie przy wsparciu Dansmakers Amserdam. Została również wykonana w Genui we Włoszech i w Turcji na 1. edycji Międzynarodowego Festiwalu Solo.

public.common.backtop