Sobotka Iwona

Iwona Sobotka

sopran

Rozpoczęła swą międzynarodową karierę zdobywając Grand Prix i pierwszą nagrodę prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Królowej Elżbiety w Brukseli (2004). Jest również laureatką I nagrody Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, Grand Prix i nagród specjalnych Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz I nagrody East and West International Artists Audition w Nowym Jorku.

Artystka współpracuje regularnie zapraszana jest przez najważniejsze zespoły symfoniczne w Europie i na świecie. W ubiegłym sezonie, na zaproszenie Sir Simona Rattla artystka wystąpiła z Filharmonią Berlińską i odbyła tournée z London Symphony Orchestra. Z Maestro Markiem Janowskim zadebiutowała z Filharmonią w Dreźnie, powróciła do Luksemburga wykonując Cztery ostatnie pieśni Straussa oraz zadebiutowała w Kanadzie wykonując II Symfonię Mahlera z Calgary Philharmonic Orchestra. Dalsze projekty z Maestro Janowskim między innymi Missa Solemnis na Tokyo Spring Festival, IX Symfonia Beethovena na Bayreuther Festspiele, a także debiuty z Boston Symphony Orchestra i London Philharmonic Orchestra zostały odwołane ze względu na COVID. W roku 2016 odbyła tournée po Azji Filharmonia Berlinska i Sir Simonem Rattlem wykonując 9. Symfonię Beethovena w Japonii i na Tajwanie.

W najbliższym czasie Iwona Sobotka powróci jako Mimi w Cyganerii w Operze Podlaskiej, jako Magda w La Rondine w Operze Sląskiej w Bytomiu, a także zadebiutuje jako Roxana w Królu Rogerze w Chicago Opera Theater, Cio-Cio San w Madama Butterfly w Teatrze Wielkim w Poznaniu a w sezonie 2022/2023 w Teatro Real w Madrycie. Wcześniej, artystka występowała w Operze Paryskiej, Komische Oper w Berlinie, Teatrze im. P. Czajkowkiego w Perm, w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, a także Festiwalach Osterfestspiele Baden-Baden czy Schleswig Holstein Music Festival, wykonując takie role jak Violetta Valery (Traviata), Mimi (Cyganeria), Tatyana (Eugeniusz Oniegin), Donna Anna (Don Giovanni), Liù (Turandot), Pamina (Czarodziejski Flet), Blumenmädchen (Parsifal), Magda (La Rondine) i inne.

Iwona Sobotka jest powszechnie doceniana za interpretacje polskiego repertuaru wokalnego – w szczególności dzieł Karola Szymanowskiego.W roku 2004 ukazała się jej pierwsza solowa płyta wydana przez wytwórnię Channel Classics jako zbiór pieśni Karola Szymanowskiego wyróżniona przez Polską Akademię Fonograficznę nagrodą Fryderyk za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. Następne płytowe rejestracje to kolejne albumy z pieśniami Szymanowskiego, nagrany dla wytworni EMI Classics z udzialem City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcja Sir Simona Rattle´a, oraz wydane przez Polskie Radio Pieśni z orkiestrą nagrane z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Kazimierza Korda . W roku 2010 na zaproszenie pianisty Piotra Anderszewskiego, artystka wzięła udział w cyklu koncertów „Szymanowski Focus” propagując muzykę tego kompozytora m.in. w Wigmore Hall w Londynie oraz w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Brała także udział w prestiżowych festiwalach, m. in. w La Folle Journée, Baden-Baden Festspiele, Schleswig-Holstein Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Musical Olympus Festival, Chopin i jego Europa i innych.

Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie, gdzie kształciła się pod kierunkiem wybitnego artysty i pedagoga Toma Krause.

Fot. Michał Heller

public.common.backtop