Kornaga Agata

Agata Kornaga

 

Edukację muzyczną rozpoczęła w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy w klasie śpiewu prof. Agnieszki Justyny Szumiło. Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Urszuli Jankowiak oraz  Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu prof. Marka Rzepki. W 2015 roku zdobyła I nagrodę w kategorii studentów studiów licencjackich podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Obecnie studentka Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hannowerze.

Na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu wystąpiła w roli Trzeciej Damy („Czarodziejski flet”), Fiodora („Borys Godunow”), Ducha („Dydona i Eneasz”) oraz Sacerdotessy („Aida”). Gościnnie pojawiła się również na scenie Opery Krakowskiej jako Clotilde („Norma”). W 2016 roku zadebiutowała w Niemczech w partii Amora („Orfeusz i Eurydyka”) podczas Oper in Starnberg, w sezonie artystycznym 2019/2020 w Teatrze w Akwizgranie zaprezentowała się w operze Wagnera „Hagen” jako jedna z cór Renu - Wellgunde oraz we współczesnym dziele Anno Schreiera „Der Zauberer von Oz”. W 2019 roku wystąpiła jako solistka podczas Festiwalu Mieczysława Weinberga w Monachium. W dorobku scenicznym posiada również takie partie jak: Dryade („Ariadna na Naksos”), Cherubino („Wesele Figara”), Arsamene („Xerxes”), Olga („Eugeniusz Oniegin”), Jadwiga („Straszny dwór”), Apollo („Apollo i Hiacynt”), Nada („Svadba”). 

Artystka swoje umiejętności wokalne doskonaliła podczas kursów prowadzonych przez Mariusza Kwietnia, Ann Murray, Petera Berne, Ewę Podleś,  Helenę Łazarską, Olgę Pasiecznik, Marka Rzepkę, Bogdana Makala.

(fot. Archiwum Artysty)

public.common.backtop