Minailo Sjaron

Sjaron Minailo


Sjaron Minailo to izraelski reżyser i wykonawca operowy. Mieszka w Amsterdamie. Jest dyrektorem artystycznym Studio Minailo – laboratorium eksperymentalnego teatru muzycznego i spektakli operowych. Minailo specjalizuje się w wysoce wizualnych spektaklach operowych site-specific, które przekraczają granice tradycyjnej przestrzeni i doświadczenia operowego. Jego prace są często formą reakcji czy refleksji nad sytuacjami społecznymi i politycznymi oraz nad estetycznymi transformacjami kultur. Oprócz klasycznego i nowoczesnego repertuaru znany jest też ze swoich dzieł opartych na kompozycjach, które niekoniecznie zostały stworzone na scenę oraz ze współpracy z żyjącymi kompozytorami.

Do wyreżyserowanych przez Minaila produkcji należą: „Pornographia-Megalomania-Nostalgia”, trylogia operowa białego sześcianu; jego adaptacja opery Malevicha „Zwycięstwo nad słońcem dla Stedelijk Museum w Amsterdamie; obecnie istniejąca instalacja „Rothko Chapel” oparta na kompozycji Mortona Feldmana i jego cyfrowej pracy „The Transmigration of Morton F.”, wykonanej na zlecenie Holland Festival i Opera La Monnaie. Pracował z takimi orkiestrami jak Asko/Schönberg Ensemble, Rotterdam Philharmonic Orchestra i Residency Orchestra, jak również organizacjami takimi jak Opera Brno w Czechach, Dutch National Opera, Opera Poznańska i La Monnaie w Brukseli, a od 2008 r. rokrocznie partycypował w festiwalu operowym Operadagen Rotterdam.

W poprzednich sezonach Minailo stworzył i wyreżyserował nową operę „Medúlla” w La Monnaie w Brukseli, opartą na albumie Björk o tym samym tytule; spektakl lokacyjny oparty na „Three Voices for Joan La Barbara” Mortona Feldmana (Enoa, La Monnaie, Nuit Blanche Brussel); operę „To Be Sung” Pascala Dusapina (La Monnaie) i „Semele” Händla dla Operadagen Rotterdam.


Minailo uczestniczył w Jerwood Opera Writing Programme w Aldeburgh i w Europejskiej Sieci Akademii Operowych ENOA; fundusz Dutch Performing Arts przyznał mu nagrodę Fast Forward, otrzymał też liczne granty. Był w czołówce tegorocznych nominowanych do nagrody dla młodych reżyserów na International Opera Awards.

Przed olimpiadą w 2016 roku rząd Brazylii zaprosił Sjarona Minailo do Rio, by we współpracy z 10. holenderskimi artystami stworzył nowe dzieło w 3 tygodnie. Owocem tej pracy był spektakl przedstawiony brazylijskiej i międzynarodowej publiczności jako część wydarzeń zamknięcia olimpiady.

W 2015 roku mieszkający w Holandii Izraelczyk Sjaron Minailo i mieszkający w Polsce dyrygent libańskiego pochodzenia Bassem Akiki połączyli siły w operowej adaptacji albumu Björk „Medúlla”.

fot. Elisa Mendes

Powrót do góry