Haniszewska-Kubasik Sandra

Sandra Haniszewska-Kubasik

Skrzypaczka

Od grudnia 2012 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Kształciła się w tzw. „Poznańskiej Szkole Talentów” w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej. W 2008 roku ukończyła Conservatorium Maastricht w Holandii w klasie prof. Borisa Belkina. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Studia podyplomowe pod kierunkiem prof. Roberta Kabary w Akademii Muzycznej w Krakowie ukończyła z wyróżnieniem w 2014 roku. Rok później ukończyła kameralne podyplomowe studia (Konzertexamen) w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze (Niemcy) w klasie prof. Tomasza Zawieruchy. W latach 2011-2018 pracowała jako nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu.

Współtworzy duet skrzypcowo-gitarowy Haniszewska-Kandulski DUO, z którym koncertuje w kraju i za granicą. Wiosną 2012 roku ukazała się debiutancka płyta Duo „Tintinnabuli. Modern music for violin and guitar”. Płytę patronatem objęło m.in. Polskie Radio Dwójka, TVP Kultura czy Radio Merkury. W 2013 roku duet został nagrodzony Medalem Młodej Sztuki w dziedzinie muzyki poważnej. Od 2019 roku jest członkiem MoniuszkoStringQuartet, z którym aktualnie pracuje nad debiutancką płytą.

Jako solistka koncertowała z orkiestrami: Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfoniettą Cracovią i Cameratą Impuls. Była gościem festiwali, między innymi: Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, Poznańska Wiosna Muzyczna, Koncerty na Grochowskiej (Sinfonia Varsovia) w Warszawie, Polska Akademia Gitary w Jarocinie, Międzynarodowe Spotkania Gitarzystów w Sanoku, Lubuski Festiwal Gitarowy, Puckie Konfrontacje i wielu innych.

Kameralnie występowała w wielu salach koncertowych w Holandii, Belgii, Hiszpanii, Niemczech, we Włoszech.

Była zapraszana jako członek jury międzynarodowych konkursów kameralnych. W swoim dorobku artystycznym posiada szereg laurów konkursowych w kraju, jak i za granicą. Ważniejsze z nich:

III Międzynarodowy Konkurs Zespołów Kameralnych w Aschaffenburgu, Niemcy – II miejsce, III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Toruniu – nagroda specjalna, XI Międzynarodowy Konkurs Luys Milan w Ontinyencie, Hiszpania – I miejsce, XIII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Niccolo Paganini w Parmie, Włochy – I miejsce, XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, Międzynarodowy Konkurs Zespołów Kameralnych „Salieri-Zinetti” w Veronie, Włochy – III etap, VII Międzynarodowy Konkurs Cittá di Gorizia,Włochy – I miejsce, Międzynarodowy Konkurs IBLA Grand Prize w Ragusie, Włochy – wyróżnienie, XIV Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie – Nagroda Specjalna im. Prof. Marka Stachowskiego, XIII Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie - III miejsce, VIII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Z. Jahnkego w Poznaniu – III miejsce, II Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. E. Umińskiej w Poznaniu – III nagroda, III Ogólnopolski Konkurs Interpretacji Muzyki Skrzypcowej im. I. Dubiskiej w Łodzi – II miejsce, XXIX Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. S. Hajzera w Zielonej Górze – I miejsce i nagroda specjalna oraz wiele innych.

Jest stypendystką: Medalu Młodej Sztuki, Stypendium artystycznego Miasta Poznania, Stypendium programu „Młoda Polska”, Huygens Scholarship Programme, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Półrocznego Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Powrót do góry