Esswood Paul

Paul Esswood

Jeden z wiodących kontratenorów na świecie. Od kilku lat, wykorzystując swe ogromne doświadczenie w wykonywaniu muzyki baroku, zajmuje się także dyrygenturą. Jako solista występował na najważniejszych scenach europejskich i amerykańskich. Współpracował m.in. z Teatro alla Scalla. Brał także udział w wielu znaczących festiwalach (Salzburg, Graz, Aix-en-Provence). W swoim niezwykle obszernym repertuarze ma najważniejsze dzieł Händla, Mozarta, Haydna, Schumanna, Schuberta oraz utwory współczesnych kompozytorów. Philip Glass z myślą o nim napisał operę „Akhnaten”, a Krzysztof Penderecki powierzył mu partię Śmierci w „Raju utraconym”.

W dorobku Paula Esswooda znajduje się przeszło 150 nagrań, wśród nich opery Monteverdiego, dzieła J.S. Bacha, m.in. nagrania wszystkich kantat pod kierownictwem muzycznym Nicolausa Harnoncourta i Gustava Leonhardta dla wytwórni Teldec.

Esswood jest profesorem Royal Academy of Music, gdzie prowadzi zajęcia z interpretacji wokalnej utworów barokowych. Prowadzi także kursy mistrzowskie dla młodych śpiewaków na różnych uczelniach muzycznych. Za swoją działalność w upowszechnianiu muzyki baroku został uhonorowany w 1992 roku nagrodą Händel-Preis.

Na festiwalu w Chichester (Wielka Brytania) prowadził opery Henry'ego Purcella „The Fairy Queen” oraz „Król Artur”. W Krakowie wraz z Capella Cracoviensis wykonał oratorium „Izrael w Egipcie” Händla. Dyrygował także na Varazdin Baroque Evenings Festival w Chorwacji światową premierą opery „Pompeo Magno” Cavalliego, która to realizacja została uhonorowana Nagrodą im. Ivana Lukačica.

W poznańskiej operze Esswood gości po raz trzeci. W 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad „Dydoną i Eneaszem” Purcella w reżyserii Daniela Stachuły (spektakl został zrealizowany w ramach Laboratorium Teatru Operowego), a dwa lata później poprowadził koncertowe wykonanie „Juliusza Cezara w Egipcie” Händla.


fot. Magdalena Ośko

Powrót do góry