Chalmer Paul

Paul Chalmer

Urodził się w Ottawie w Kanadzie. Naukę tańca pobierał w National Ballet School of Canada pod kierunkiem takich nauczycieli jak Betty Oliphant, Daniel Seillier, Erik Bruhn i Sergiu Stefansci. Szkołę ukończył kreując rolę Albrechta w spektaklu Giselle, po której ukończeniu przyłączył się do zespołu National Ballet of Canada.

Jego zachwyt baletami choreografa Johna Cranko był motywacją do opuszczenia Kanady i związania się w 1980 roku z zespołem Stuttgarter Ballett, gdzie trzy lata później został solistą, tańcząc wiele głównych ról z jego repertuaru. W 1985 roku wstąpił do zespołu Les Ballets de Monte Carlo jako Danseur Étoile (pierwszy tancerz) i partner primabaleriny Ghislaine Thesmar. Paul Chalmer występował także jako gościnny solista w The English National Ballet, The Birmingham Royal Ballet, The Scottish Ballet, The London City Ballet, Teatro Colon w Buenos Aires, Teatro dell’ Opera di Roma i w mediolańskim Teatro alla Scala.

Jego repertuar obejmował ważne, wiodące role klasyczne, takie jak Romeo w Romeo i Julii (Cranko, Stevenson, Lifar), Siegfried w Jeziorze łabędzim (Cranko, Makarova), Książę Désiré w Śpiącej królewnie (Hynd), James w La Sylphide (Schaufuss), Albrecht w Giselle (Lacotte, Wright, Samsova, Skeaping), Lenski, Gremin i tytułowa rola w Onieginie Cranki, a także Lucentio w Poskromieniu złośnicy (Cranko) i Książę w Dziadku do orzechów (Schaufuss, Stevenson, Darrell). Tańczył także w choreografiach Georgesa Balanchine’a, Jiříego Kyliána, Kennetha MacMillana, Johna Neumeiera, Williama Forsythe’a i Uwe Scholza. Partnerował Ghislaine Thesmar podczas premiery Jeunehomme w choreografii Scholza w Monte Carlo. Miał także zaszczyt partnerować takim primabalerinom jak Carla Fracci, Marcia Haydée, Birgit Keil, Natalia Makarova, Ekaterina Maximova, Eva Evdokimova, Lynn Seymour, Susan Jaffe i Evelyne Desutter.

W 1999 roku Paul Chalmer został baletmistrzem zespołu baletowego Sächsische Staatsoper Ballett (Semperoper) w Dreźnie, a w 2000 na zaproszenie Uwa Scholza został baletmistrzem zespołu Leipziger Ballett.

Chalmer zadebiutował także jako choreograf. Dla zespołu Balletto dell´Arena di Verona stworzył balety: La Fille du Danube (1996), La Gitana (1996) i Il Talismano (1997), za które został uhonorowany nagrodą „Léonide Massine” we włoskim miasteczku Positano. Dla zespołu baletowego Opery Rzymskiej, kierowanego przez Władimira Wasilijewa, stworzył choreografię zatytułowaną Lungo Viaggio nella Notte di Natale (2000), Śpiącą królewnę (2002, 2005, 2007, 2009) i wznowił swoją La Gitana (2005, 2007, 2009), ciągle będącą atrakcyjną pozycją repertuarową rzymskiej sceny. W czerwcu 2006 roku stworzył La Vestale, a w lipcu 2007 roku Sen nocy letniej dla letnich sezonów Baletu Opery Rzymskiej w Terme di Caracalla. W roku 2009 stworzył pas de deux zatytułowane Piaf à Deux, zrealizowane podczas Madrid Dance Festival oraz Romeo i Julię z parą pierwszych tancerzy Opery Paryskiej (Nicolas Le Riche i Clairemarie Osta), wykonane podczas St. Prex-Festival w Szwajcarii.

W latach 2005-2010 Paul Chalmer był dyrektorem zespołu baletowego opery w Lipsku. Dla Leipziger Ballett stworzył takie produkcje jak Jezioro łabędzie (2005), Dziadek do orzechów (2007), Ognisty ptak (2008), Giselle (2009) and Pietruszka (2009). Nie umniejszając zasług i kontynuując dziedzictwo Uwe Scholza, Chalmer wprowadził do repertuaru lipskiego baletu również choreografie Balanchine’a, Cranki, MacMillana, Robbinsa, Tetley’a, Mauro Bigonzettiego, Marco Goecke i Christiana Spucka. Pod kierownictwem Chalmera, zespół odbył liczne tournées, w tym na Hong Kong Arts Festival, Mai-Festspiele w Wiesbaden, Bodenseefestival w Friedrichshafen, Festival Madrid en Danza, a także do Stuttgartu, Ludwigsburgu, Warszawy, Santander, Pamplony, San Sebastian, na Gran Canarię i Majorkę.

W 2010 roku Chalmer stworzył nową, pełnospektaklową choreografię dla Opery Rzymskiej z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Spektakl Chopin Racconta Chopin miał premierę w Teatro Nazionale w Rzymie 26 marca 2010. W 2011 roku był jurorem podczas Międzynarodowego Konkursu Baletowego Prix de Lausanne. W tym samym roku stworzył choreografię do Jeziora łabędziego dla zespołu MaggioDanza, z premierą podczas festiwalu Maggio Musicale Fiorentino. W listopadzie 2013 roku zespół baletowy przy Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu wystawił jego Romeo i Julię. W maju/czerwcu 2014 roku balet Opery Rzymskiej zrealizuje Śpiącą królewnę w jego choreografii.

Powrót do góry