Puczniewska-Braun Natalia

Natalia Puczniewska-Braun

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie śpiewu prof. Ewy Wdowickiej. W przedstawieniach studenckich organizowanych w macierzystej uczelni występowała w repertuarze Mozartowskim – Bastien i Bastienne (Bastienne), Dyrektor teatru (Rossignol) oraz Czarodziejski flet (Królowa Nocy). Będąc na drugim roku studiów zadebiutowała na deskach Teatru Wielkiego Poznaniu w partii Barbariny w Weselu Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta. Na scenie poznańskiego Teatru wykonywała również partię Papageny oraz Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie, Despiny w  Così fan tutte i Zuzanny w Weselu Figara Mozarta, Anusi w Wolnym strzelcu Carla Marii von Webera, I Kwiatka w Parsifalu i Pastuszka w Tannhäuserze Richarda Wagnera, Lejli w Poławiaczach pereł Georgesa Bizeta, Głosu z nieba w operze Don Carlos i Gildy w Rigoletcie Giuseppe Verdiego, Noriny w Don Pasquale Gaetano Donizettiego, Hanny w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki, czy Katorżnicy w Lady Makbet mceńskiego powiatu Dymitra Szostakowicza.

Brała udział w prestiżowych koncertach i festiwalach na terenie całego kraju, m.in. na Warszawskej Jesieni jako Królowa Nocy w przedstawieniu Ignorant i szaleniec Pawła Mykietyna.

Pierwsze laury zdobyła w latach 1993-1994, zajmując III i II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie dla młodych śpiewaków we Wrocławiu. Później, w 2000 roku zajęła II miejsce na Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju w kategorii operowej. W tym samym roku została finalistką VII Międzynarodowego Konkursu im. Sylwii Geszty w Luksemburgu, zdobywając IV miejsce oraz nagrodę publiczności. Dwukrotnie była stypendystką Ministerstwa Kultury w Luksemburgu oraz uczestniczyła tam w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Sylwię Geszty. Swoje umiejętności doskonaliła także na kursach wokalnych pod okiem znakomitych pedagogów: Leopolda Spitzera, Christine Hampe, Ryszarda Karczykowskiego oraz Helenę Łazarską.

Współpracuje z filharmoniami w Poznaniu, Gdańsku, Białymstoku i Wrocławiu oraz z Operą na Zamku w Szczecinie. Od roku 2000 występuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, śpiewając w Don Carlosie, Strasznym dworze czy Wesołej wdówce Lehára. Przez wiele sezonów współpracowała z Theater Trier i Luzerner Theater (Niemcy), gdzie z wielkim powodzeniem wykonywała partię Królowej Nocy.

W swoim repertuarze ma partie liryczne i koloraturowe oraz cykle pieśni kompozytorów polskich, rosyjskich, niemieckich i francuskich. 

 


fot. Studio Kołecki

Powrót do góry