Sierant Mateusz

Mateusz Sierant

 

Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, ukończył szkołę w 2007 roku pod kierunkiem Włodzimierza Bułanowa.

Uczestnik XIII i XV Ogólnopolskiego Konkursu Tańca (Gdańsk), VI Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce” (Szczecin 2007), oraz zdobywca III miejsca (brązowy medal) na Międzynarodowym Konkursie Tańca Klasycznego „Le chausson d'or” (Paryż 2006). Uczestnik licznych polskich festiwali tańca i baletu.

W 2007r. otrzymał angaż w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, gdzie w 2008r. został awansowany na stanowisko solisty baletu. Od 2013r. pełni funkcję pierwszego solisty.

Wykreował takie partie solowe w wielkich baletach klasycznych, jak Romeo, Benvolio w „Romeo i Julii” (E. Wesołowski), Książę w „Dziadku do orzechów”, Franz w „Copelli” (S. Woźniak), James w „La Sylphide” (A. Bournonville), Adam w „Stworzeniu świata” (U. Scholz), kawaler Danceny w „Niebezpiecznych związkach” (K.Pastor), Narcyz w „Mitach ”(B.Gołaska), Arlekin w „Mandragorze” (H. Konwiński) czy Pana Młodego w „Harnasiach” (E. Wesołowski), Wroński w „Annie Kareninie”(T. Kajdański), Don Juan w „Don Juan” (R. Bondara) oraz Zygfryd i Rodbart w „Jeziorze Łabędzim” (K. Greve)

Odtwórca ról w baletach „4 ostatnie pieśni” (R. van Danzing), „Pan Twardowski” (H. Konwiński ), „Sen nocy letniej” (G. Veradon), „Jezioro łabędzie” (M. Petipa), „Black and White – Things I Told Nobody” (I. Galili), „Pieśni” (H. Konwiński), „Krzesany” (K. Drzewiecki), „Grek Zorba” (L. Miassine).

W roli Romea występował gościnnie na deskach Teatr Wielki - Opera Narodowa.

W swojej karierze artystycznej współpracował z takimi wybitnymi postaciami baletu polskiego i światowego, jak Emil Wesołowski, Henryk Konwiński, Sławomir Woźniak, Krzysztof Pastor, Giovanni di Palma, Karina Elver, Itzik Galili czy Sonja Marchiolli.

W 2013 roku otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii najlepszy tancerz klasyczny w Polsce.

 

Powrót do góry