Moś Marek

Marek Moś

 

Dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO od czasu jej powstania, dyrektor artystyczny festiwalu „Letnia Filharmonia AUKSO” w Wigrach. Wybitny polski skrzypek i kameralista. Kształcił się w Bytomiu i Katowicach pod kierunkiem Kazimierza Dębickiego i Andrzeja Grabca. Założyciel i wieloletni primarius Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie.

Z Kwartetem występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, między innymi w Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ysbreeker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Düsseldorfie, De Singel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie. Z Kwartetem Śląskim artysta dokonał około 30 prawykonań utworów polskich i obcych, z czego część jest dedykowana zespołowi.

W roku 2010 przygotował światową prapremierę opery Aleksandra Nowaka Sudden Rain w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Artysta ma w swoim dorobku wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych (CD Accord, BeArTon, DUX, Polskie Nagrania, Nonesuch, Olympia, Patridge, Thesis, Wergo). Płyty, w nagraniu których uczestniczy Marek Moś, zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody. Monograficzna płyta z utworami H.M. Góreckiego zdobyła Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyk ’95. Kolejny tytuł Fryderyka oraz wyróżnienie Płyta Roku magazynu „Studio” za rok 1997 zdobyła płyta zespołu z nagraniami kwartetów K. Szymanowskiego i W. Lutosławskiego. W 2011 roku płyta Chopin, nagrana z Januszem Olejniczakiem i Orkiestrą AUKSO, otrzymała Fryderyka w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

Marek Moś jest laureatem wielu nagród muzycznych, m.in. Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988), Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), a także Nagrody Ministra Kultury Srebrny Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artist (2005) i Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego (2005). W 2009 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy.

Obecnie, obok wielkiej aktywności koncertowej i nagraniowej, Marek Moś wykłada również w Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach.


fot. Magdalena Ośko / Maciej Bogunia

Powrót do góry