Zwolińska Lidia

Lidia Zwolińska


Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej w Poznaniu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego i Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Od wielu lat związana z Teatrem Wielkim im Stanisława Moniuszki w Poznaniu, w którym pierwsze kroki na scenie stawiała jeszcze jako uczennica PSB, biorąc udział w licznych pozycjach repertuarowych, takich jak: Jezioro łabędzie, Giselle, Sylfidy, Trójkątny kapelusz, Pan Twardowski, Dziadek do orzechów.

Od 2004r koryfejka baletu, a w 2010 roku, doceniona przez poznańską publiczność, została laureatką nagrody „Biały Bez” w kategorii tancerz. Repertuar baletowy to m.in: Trzy czerwone łabędzie, taniec neapolitański w „Jeziorze łabędzim” (chor. III akt E. Wycichowska-premiera 1995 r.), Pas de trois, Pas de Quatre w Jeziorze łabędzim (chor. K. Greve-premiera 2012 r) , Amor w Don Kichocie (chor. H. Konwiński), Solo w Krzesanym ( chor. C. Drzewiecki), Peliady w Medei (chor. T. Kujawa), Kotka w Panu Twardowskim (chor. H. Konwiński), Lalka w Dziadku do orzechów (chor. S. Woźniak), Maska karnawałowa w Romeo i Julii ( chor. E. Wesołowski), Hermia w  Śnie nocy letniej (chor. G. Veredon), Nancy w  La Sylphide ( chor. K. Elver), Albinoni, Karzeł w Pawanie na śmierć Infantki (chor. C. Drzewiecki), Hrabia Monte Christo (chor. W. Wołk-Karaczewski), Grek Zorba (chor. L. Massine), Moderato (chor. B. Wrzosek), Mandragora (chor. H. Konwiński), Coppelia (chor. S. Woźniak), Stworzenie Świata (chor. Uwe Schulz), Niebezpieczne związki (chor. K. Pastor)…

Brała i bierze także udział w licznych wstawkach operowych na małej i dużej scenie Teatru m.in.: Sierotka w Komedii o niemej żonie, Zwierciadło Gola w O Genowefie, Artystka cyrkowa w La BohemeFaust, Aida, Makbet, Rigoletto, Nabucco, Poławiacze pereł, Straszny Dwór, Kotka w Krasnoludki, Krasnoludki, Krakowiacy i góraleHalka, Czarodziejski flet, Śpiąca Królewna Tanhauser, The Fairy Queen, Skrzypek na dachu i wiele innych.

Powrót do góry