Szumański Krzysztof

Krzysztof Szumański


Studiowal w Akademii muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz National Opera Studio w Londynie. Uczestniczyl w kursach mistrzowskich Ileany Cotrubas, Catherine Malfitano, Alana Opie, Berndta Wiekla i Geralda Finleya. Po udanych przesłuchaniach w Royal Opera House został członkiem Jette Parker Young Artists Programme w Londyńskiej Covent Garden. 

Już jako student rozpoczął działalność artystyczną Polsce i za granicą. Zaraz po ukonczeniu studiów zaspiewał role Abnera w oratorioum Athalia J. F. Haendla z European Baroque Academy po dyrekcją Paula McCresha. W latach 2006-08 występował w Covent Garden jako Zuniga w Carmen, Narumov w Damie Pikowej, Sciarrone w Tosce i wielu innych. Dyrygenci, z którymi wspolpracowal to m in Sir Antonio Pappano, Seymon Bychkov, Ivor Bolton, Sir John Elliot Gardiner, Bernhard Haitink czy Mikko Frank. W latach 2008-2013 był członkiem ensemble w Deutsche Oper Berlin gdzie wystepowal między innymi jako Figaro (Wesele Figara), Alidoro (Kopciuszek), Paolo Orsini (Rienzi) i wielu innych. Jest również częstym gościem na Festivalu w Wexford w Irlandii. 

W Polsce współpracuje z Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Baltycką oraz Operą Krakowską jak rowniez Filharmoniami: Warszawską, Krakowską, Gorzowską oraz Poznanską. Jest rownież częstym gosciem na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. 

Przyszly sezon 2016-17 to występy operowe jako Sinobrody w Zamku Sinobrodego w Staatsoper w Darmstadt, jako Escamillo w Teatrze Wielkim w Poznaniu, w Berliner Philharmonie w Gali Operowej w grudniu 2016 i IX Symfonii L. v Beethovena, jako projekt specjalny zapowiadany jest cykl koncertów z Winterreise F, Schuberta w Polsce jak i za granicą.

Powrót do góry