Krzysztof Bączyk

Krzysztof Bączyk


Krzysztof Bączyk naukę muzyki rozpoczął w 1997 w  Szkole Chóralnej Jerzego Kurczewskiego w Poznaniu.  Przez 12 lat śpiewał w Poznańskim Chórze Chłopięcym Polskie Słowiki, które od 2003 roku noszą nazwę Poznański Chór Chłopięcy Miejska Instytucja Kultury. Z obydwoma chórami odbył rozmaite tournee: Niemcy, Francja, Rosja, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia, Boliwia, Peru, Chile, Czechy, Słowacja, Austria, Szwajcaria, Japonia.

W 2006 po raz pierwszy pojechał na festiwal operowy Bad Hersfeld Festspiele im Stifftruine (Niemcy). Był tam aż pięć razy z rzędu. Wystawiając takie opery jak: Carmen, Wesele Figara, Don Giovanni,  Czarodziejski Flet, Nabucco, Traviatę, Pajace, Kawaleria Rusticana, Wesołe Kumoszki z Windsoru, czy Zar und Zimmerman.

Obecnie jest studentem Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu.

Studia licencjackie ukończył z wyróżnieniem. Finalista konkursu wokalnego im. Mikulasa Schneidera -Trnavskiego w Trnavie (2010). Laureat 2. nagrody i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie we Vrable (Słowacja ) oraz finalista konkursu wokalnego im. Haliny Fijałkowskiej- Halskiej. Laureat Nagrody im. W. Drabowicza dla najlepszego studenta pierwszego roku Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu w listopadzie 2011r. rolą Popa w operze Lady Makbet Mceńskiego Powiatu D. Szostakowicza, co było przyczyną nawiązania owocnej współpracy (Don Giovanni, Carmen, Eugieniusz Oniegin, Wesele Figara, Parsifal, Aida, Wolny Strzelec). Współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie i w Poznaniu. 

Brał udział w rozmaitych kursach wokalnych : Anity Garanci i Andrzeja Dobbera, Izabeli Kłosińskiej, Dmitry Vdovina. Davida Pountneya, Urszuli Kryger, Adama Kruszewskiego, Dale Fundlinga i wielu innych. Wystąpił na konferencji dyrektorów oper europejskich w Operze Narodowej w Warszawie.

Orzymał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne
 
W 2013 roku podczas Festiwalu Aix- en- Provance (Francja) otrzymał nagrodę przyjaciół festiwalu  co zaowocowało zaproszeniem do udziału w  Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta na Festiwalu Aix- en- Provance w lipcu 2014 roku, oraz udziałem w operze Elena F. Cavalliego, z którą to uda się na tournee po Francji w sezonie artystycznym 2013/2014.

Współpracował z takimi dyrygentami jak:  Mieczysław Dondajewski, Gabriel Chmura, Tadeusz Kozłowski, czy Łukasz Borowicz.

Powrót do góry