Nesteruk Katarzyna

Katarzyna Nesteruk

 

Scenograf teatralny, telewizyjny i filmowy; projektantka kostiumów. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wydziału Architektury Wnętrz, Katedra Scenografii.

Laureatka nagrody Polskiego Instytutu Teatralnego za „Twórcze przetworzenie rzeczywistości” do dyplomowego spektaklu Chodnik 05. Scenografia tego spektaklu była również nominowana do nagrody Złota Maska 2006 w kategorii najlepsza scenografia.

W 2007 roku zaprezentowała swoje prace w ramach Światowej Wystawy Scenografii i Architektury Teatralnej podczas Quadriennale 2007 w Pradze.

Autorka dekoracji i kostiumów do dużych widowisk teatralno-muzycznych, m.in. 12 Ławek, Footloose, Fame, Swing! The Duke Ellington Show, Terapia Jonasza oraz zrealizowanego w ramach programu Komisji Europejskiej Kultura 2000 widowiska multimedialnego Vichry.

Współpracowała z Jarosławem Stańkiem, Krystyną Jandą, Olgą Lipińską, Janem Englertem, Krzysztofem Zaleskim.

Jest stałym współpracownikiem Telewizji Polskiej oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (Wajda School), gdzie w ramach projektu EKRAN współrealizowała scenografie do wielu projektów filmowych m.in. Desperate for attention i Krems. Współpracowała także przy realizacji kostiumów do filmu Kochaj i tańcz w reżyserii Bruce’a Parramore (2008).

W dorobku artystki znajdziemy również dekoracje i kostiumy do sztuk z repertuaru dramatycznego. Dla Teatru Polonia przygotowała scenografię do monodramu Dancing z udziałem Krystyny Jandy (2008), dla Teatru Wybrzeże zrealizowała kostiumy do spektaklu Profesjonalista D. Kovačevića (2004), a także kostiumy do przedstawienia Seks, chemia, latanie Z. Rudzkiej w warszawskim Kino-Teatrze „Bajka” (2005).

Pasją artystki jest teatr muzyczny. Dla Międzynarodowego Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie przygotowała kostiumy do widowiska Carmen TV, a następnie stworzyła scenografię do baletu Tristan w choreografii Krzysztofa Pastora w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie (2009). W Teatrze Wielkim w Poznaniu zrealizowała kostiumy do opery Candide L. Bernsteina (2010) oraz scenografię do opery dla dzieci Jaś i Małgosia E. Humperdincka (2013).

Z Eweliną Pietrowiak scenografka pracuje od 2012 roku. Współpracowały przy realizacji spektaklu Bohaterowie A. Wakulik (Tarnów 2013), Moralność pani Dulskiej G. Zapolskiej (Częstochowa 2013) oraz opery Uprowadzenie z Seraju W.A. Mozarta (Warszawska Opera Kameralna 2014), do których Katarzyna Nesteruk projektowała kostiumy.

fot. Magdalena Ośko / Maciej Bogunia

Powrót do góry