Gospodinow Georgi

Georgi Gospodinow

 

Bułgarski poeta, pisarz i dramaturg, jeden z najczęściej tłumaczonych współczesnych twórców w rodzinnym kraju.

Zadebiutował w 1991 roku tomikiem wierszy Lapidarium, za który otrzymał krajową nagrodę literacką w kategorii „najlepszy debiut”. Dzieło to zostało uznane za poetycki głos młodego pokolenia. Po udanym debiucie światło dzienne ujrzały kolejne tomy poetyckie: Czereśnia pewnego narodu (1996), Listy do Gaustina (2003), Ballady i rozpady (2007).

Osiem lat po literackim debiucie ukazała się Powieść naturalna, uznana przez krytyków za pierwszą bułgarską powieść postmodernistyczną. Książka została przetłumaczona na dwadzieścia trzy języki, a w Bułgarii doczekała się aż siedmiu wydań. Recenzje tego dzieła publikowane były na łamach prestiżowych pism, m.in. „The Guardian” i „The Times”. Polskie tłumaczenie Powieści naturalnej zostało wydane na polecenie Olgi Tokarczuk.

W 2001 roku ukazał się zbiór opowiadań I inne historie. Książka była nominowana do nagrody im. Franka O’Connora, XX-wiecznego irlandzkiego pisarza i prozaika oraz do polskiej Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” (2012). Gospodinov był także jednym z pomysłodawców projektu Przeżyłem socjalizm, platformy internetowej, na której Bułgarzy spisywali wspomnienia sprzed 1989 roku. Część tych historii doczekała się publikacji w postaci książki w 2006 roku.

Gospodinov jest też autorem scenariuszy dla filmów krótkometrażowych. Są to m.in. dwa filmy bułgarskiej produkcji: Omlet (2008) oraz Ujęcie drugie (2011). Pierwszy z nich otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Filmowym w Sundance w USA w 2009 roku. Jedno z jego opowiadań zostało wybrane do antologii Best European Fiction 2010, wydanej w USA. Kolejnym dziełem pisarza była powieść Fizyka smutku, która w Bułgarii została najlepiej sprzedającą się książką 2011 roku. Dzieło to zdobyło liczne nagrody, m.in. Państwową Nagrodę „Bułgarskiej Powieści Roku” oraz cztery nagrody w konkursach literackich w Niemczech i we Włoszech. W 2013 roku do księgarń trafił zbiór esejów Niewidzialne kryzysy oraz tom opowiadań I wszystko stało się księżycem. W 2014 roku w Baltimore w USA została wystawiona sztuka teatralna Gospodinova Apokalipsa nadchodzi o szóstej wieczorem.

Dzięki Teatrowi Wielkiemu w Poznaniu oraz kompozytorowi Aleksandrowi Nowakowi w pisarskim dorobku Bułgara pojawiło się również libretto do opery Space Opera.

Obecnie Georgi Gospodinov pracuje w Instytucie Literackim przy Bułgarskiej Akademii Nauk. Ma własną kolumnę w gazecie „Dnewnik”. Mieszka i pracuje w Sofii.

Powrót do góry