Pietrowiak Ewelina

Ewelina PietrowiakReżyser teatralna i operowa, scenograf. Absolwentka Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza (2006), Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Podyplomowych Studiów na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.

Zadebiutowała Pokojówkami J. Geneta w warszawskim Teatrze Ateneum. Na tej scenie zrealizowała również Sonatę jesienną I. Bergmana, Trash story czyli sztukę niepamięci M. Fertacz oraz Kasta la Vista S. Thiéry. Reżyserowała między innymi w warszawskim Laboratorium Dramatu i Teatrze Syrena. Do swoich spektakli projektuje scenografię.

W teatrze operowym zadebiutowała w sezonie 2007/2008 realizacją Jutra Tadeusza Bairda w Operze Wrocławskiej. W roku 2010 na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku wyreżyserowała Halkę S. Moniuszki, w Operze Wrocławskiej Matkę czarnoskrzydłych snów H. Kulenty, a na scenę Teatru Wielkiego w Poznaniu przeniosła wrocławską realizację Jutra. W grudniu 2011 w Operze Wrocławskiej wyreżyserowała prapremierę opery Z. Krauzego Pułapka.

W latach 2011-2013 pełnia funkcję dyrektor artystycznej Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.

Jest laureatką wielu nagród za swoje realizacje scenograficzne i reżyserskie, m.in. nagroda dla najlepszego scenografa XIV Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek za scenografię przedstawienia Reportaż o końcu świata Teatru Wierszalin, nagroda im. Z. Krawczykowskiego przyznana przez Rektora Akademii Teatralnej w Warszawie za dobrze rokujący początek pracy zawodowej, nagroda indywidualna za reżyserię przedstawienia Kasta la Vista na XV Ogólnopolskim Festiwalu Komedii TALIA, nagroda publiczności za spektakl Kasta la Vista na V Katowickim Karnawale Komedii, Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury dla najlepszego reżysera sezonu 2011/2012. W roku 2010 za swoje realizacje operowe została nominowana do Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Poważna.


Powrót do góry