KONCERT MUZYKI PIETRO MASCAGNIEGO


Pietro Mascagni Rapsodia Satanica - projekcja filmowego arcydzieła z muzyką na żywo oraz fragmenty Rycerskości wieśniaczej

Pod honorowym patronatem Ambasady Włoch w Polsce

Partnerem wydarzenia jest Instytut Włoski w Warszawie w ramach Tygodnia Języka Włoskiego na świecie.

dyrygent MASSIMILIANO CALDI

OBSADA

VOYTEK SOKO-SOKOLNICKI

JAROMIR TRAFANKOWSKI


HELENA ZUBANOVICH


chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

Przed koncertem zostanie wyświetlony film dokumentalny o Pietro Mascagnim.

Gośćmi wydarzenia będą Guia Farinelli Mascagni i Francesca Albertini Mascagni z Comitato Promotore Maestro Pietro Mascagni.

 

Niemy film z 1915 roku Rapsodia Satanica był ostatnim filmem
w reżyserii Nino Oxilia i niewątpliwie jednym z największych osiągnięć wczesnego włoskiego kina. Obraz opowiada historię kobiety (zagrała ją wielka diva ówczesnego kina Lyda Borelli), która podpisuje pakt z diabłem: otrzyma od niego wieczne młodzieńcze piękno, ale w zamian za to musi zrezygnować z miłości. Uroda tego obrazu zachwyca także dziś. Dodatkowym atutem jest muzyka, którą specjalnie do filmu stworzył i wykonał podczas premiery kompozytor operowy Pietro Mascagni. Nieprzemijające piękno Rapsodii i wspaniała muzyka Mascagniego zainspirowały nas do pracy nad projektem, który mamy nadzieję przywoła choć na chwilę magię starego kina. Podczas gdy na ekranie odtwarzać będziemy Rapsodię Satanicę, nasza orkiestra pod batutą Massimiliano Caldiego zagra muzykę skomponowaną przez Pietro Mascagniego.
W drugiej części koncertu zaprosimy do wysłuchania fragmentów najbardziej znanej opery tego kompozytora – Cavalleria rusticana.

PARTNEREM WYDARZENIA JEST INSTYTUT WŁOSKI

Powrót do góry