Ekman Alexander

Alexander Ekman

Międzynarodowy choreograf tworzący sztuki dla teatrów, oper i muzeów. Reżyser filmów i twórca występów na żywo na całym świecie. Ekman współpracował z około 45 zespołami tanecznymi na całym świecie, w tym z Royal Swedish Ballet, Cullberg Ballet, Compañia Nacional de Danza Goteborg Ballet, Iceland Dance Company, Bern Ballet, Cedar Lake Contemporary Dance, Ballet de l'Opéra du Rhin, The Norwegian National Balet, Boston Ballet, Królewski Balet Flamandzki (Royal Ballet of Flanders), Sydney Dance Company, Królewski Balet w Danii i Balet Wiedeński. Twórcafestiwali: French Europa Danse i Athens International Dance Festival.

Uczęszczał do Royal Swedish Ballet School w Sztokholmie. W wieku 16 lat rozpoczął profesjonalną karierę tancerza i dołączył do Royal Swedish Ballet. Rok później przeniósł się do Netherlands Dance Theatre 2, a następnie do Cullberg Ballet w Sztokholmie. Po 5 latach kariery tancerza, w wieku 21 lat, postanowił skupić się wyłącznie na pracy choreografa.
W 2005 roku Ekman otrzymał pierwszą nagrodę przyznawaną przez krytyków na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hanowerze.

W 2009 roku Ekman stworzył film taneczny 40 Meters Under dla i z Cullberg Ballet, który był transmitowany w krajowej szwedzkiej telewizji. Współpracował ze znanym szwedzkim choreografem Matsem Ekem przy projekcjach wideo dla gry Ek's HållPlats. Ekman stworzył także, razem z tancerzami z Cullberg Ballet, instalację dla Modern Museum w Sztokholmie.

Jego dzieło Cacti powstałe w 2010 roku stało się światowym hitem i zostało wykonane przez 15 zespołów tanecznych, w tym Sydney Dance Company. Praca została nominowana do holenderskiej nagrody tanecznej Zwaan w 2010 r., National Dance Award (Wielka Brytania) w 2012 r., a także do prestiżowej nagrody British Olivier Award.

W 2011 roku Ekman pracował również jako nauczyciel i choreograf w prestiżowej Juilliard School w Nowym Jorku.
W 2012 roku współpracował z Alicią Keys, którą włączył do swojego spektaklu Tuplet. W 2014 roku ogromną popularność zyskała stworzona przez Ekman jego własna wersja Jeziora Łabędzie. Ekman wypełnił scenę 6000 litrami wody tworząc prawdziwe jezioro. W 2015 roku Ekman stworzył własną wersję Snu nocy letniej pracując z Królewskim Baletem Szwedzkim. W 2016 roku otrzymał niemiecką nagrodę teatralną „Der Faust” za spektakl COW dla baletu Semperoper. W sezonie 2017-2018 sztuka Ekmana Cacti została wykonana w programie NDT 2 Schubert.

Powrót do góry