Ekman Alexander

Alexander Ekman

 

Choreograf i reżyser współpracujący z teatrami operowymi i dramatycznymi, a także muzeami. Zajmuje się również reżyserią filmów i teledysków oraz działaniami typu site specific.

Ekmana wyróżnia szybkie tempo pracy, wyjątkowy humor oraz błyskotliwe pomysły. Jego głównym celem jest nawiązanie kontaktu z publicznością i działania odnoszące się do jej doświadczeń. Od 2006 roku Ekman poświęca się tworzeniu prac, które bawią i skłaniają jednocześnie do refleksji. Chce zmieniać atmosferę na widowni w ten sposób, aby zawsze zaskakiwać oglądających.

Około 50 zespołów z całego świata wykonuje choreografie Ekmana; wśród nich Royal Swedish Ballet, Cullberg Ballet, Compañia Nacional de Danza Goteborg Ballet, Iceland Dance Company, Bern Ballet, Cedar Lake Contemporary Dance, Ballet de l’Opéra du Rhin, Norweski Balet Narodowy, Boston Ballet, Royal Ballet of Flanders, Sydney Dance Company, Royal Ballet of Denmark, Wiener Staatsballett. Ponadto Ekman przygotowywał choreografię na festiwale, jak francuski Europa Danse i Athens International Dance Festival.

Jego choreografia Cacti stała się światowym hitem i była w repertuarze 18 zespołów. Spektakl został nominowany do holenderskiej nagrody Zwaan 2010 i do National Dance Award (Wielka Brytania, 2012), a także do prestiżowej Olivier Award. Ważne przesłanie Cacti nadal dociera i zachwyca widzów na całym świecie.

W 2014 Ekman stworzył własną wersję Jeziora łabędziego”. Było to nowe spojrzenie na najsłynniejszy balet wszech czasów. Spektakl cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Ekman wypełnił scenę 6000 litrami wody, tworząc prawdziwe jezioro. Nagranie przedstawienia jest dostępne na DVD, a film dokumentalny Rare Birds” przygotowany przez TM Rives pokazuje prace nad spektaklem. Ekman ściśle współpracował z czołowym projektantem mody Henrikiem Vibskovem, który stworzył kostiumy do Jeziora łabędziego”. Vibskov wykorzystał choreografię Ekmana do pokazów swojej jesiennej kolekcji w czasie tygodnia mody w Paryżu i Kopenhadze.

 W 2015 Ekman zaprezentował z Royal Swedish Ballet swoją wersję Snu nocy letniej". Spektakl spotkał się z ogromnym uznaniem publiczności i krytyków. W tym samy roku roku artysta otrzymał szwedzką nagrodę Medea w kategorii „Inventor and renewer”, jak również nagrodę Såstaholm i stypendium Birgit Cullberg. W 2016 roku Ekman został uhonorowany niemiecką nagrodę teatralną Der Faust za balet COW" przygotowany dla zespołu baletowego Semperoper.

W grudniu 2017 r. w paryskiej Opera Garnier odbyła się premiera baletu Play". Przygotowana dla baletu przedstawienie spotkało się z wielkim uznaniem. Od września 2018 roku Ekman prowadził konsultacje przy programie One Night for One Drop przygotowywanym przez Cirque du Soleil. Natomiast w 2019 artysta przygotował dla Royal Swedish Ballet Eskapistę oraz swoją pierwszą pracę dla berlińskiego Staatsballett.

Media o Ekmanie:
Mistrzowskie wyczucie czasu na żarty
„Financial Times”

Zabawny i ludzki. Humor, styl i urok
„The Village Voice”

Zabawny, sprytny i świadomy
„The Guardian”

Dowcipny, żywiołowy, figlarny, surrealistyczny i radośnie fizyczny
„The Australian”

alexekman.com
Instagram: Ekman

Powrót do góry