Krief Denis

Denis Krief


Reżyser, scenograf, projektant kostiumów teatralnych i świateł. Mieszka w Berlinie, biegle posługuje się językiem francuskim, włoskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim. Studiował muzykę w Paryżu, szkolił się jako reżyser we Włoszech, utrzymując ciągły kontakt z niemieckimi i rosyjskimi szkołami teatralnymi.

Muzyk i człowiek teatru, jego zainteresowania obejmują szeroki zakres repertuaru, od klasycznej do współczesnej opery. Reżyserował takie przedstawienia jak La clemenza di Tito W.A. Mozarta, The Death of Klinghoffer J. Adamsa, Prova d’orchestra G. Battistellego. W 2000 roku otrzymał prestiżową nagrodę Premio Abbati, przyznawaną przez włoskich krytyków, za jego realizacje oper Turandot (G. Puccini), Carmen (G. Bizet) i Łucja z Lammermoor (G. Donizetti).

Punktem przełomowym w jego karierze była reżyseria opery Benvenuto Cellini H. Berlioza w paryskiej Opéra Bastille. Od tamtej pory regularnie pracuje we Włoszech, Francji, Rosji, Japonii, Austrii i Niemczech.

W Niemczech reżyserował Pierścień Nibelungów R. Wagnera w Operze w Karlsruhe, we Włoszech pracował w Teatro dell’Opera w Rzymie (Sen nocy letniej B. Brittena), w Teatro Comunale w Bolonii (Bal maskowy G. Verdiego), w Cagliari (Łucja z Lammermoor G. Donizettiego, Aida G. Verdiego, Cyrulik sewilski G. Rossiniego i po raz pierwszy wystawiona we Włoszech Egipska Helena R. Straussa). W Palermo zrealizował prawykonanie opery Mojżesz i Aron A. Schoenberga.

Wśród jego najważniejszych reżyserii w ostatnich latach znajdują się: europejskie prawykonanie opery The First Emperor Tan Duna w Saarbrücken, Pierścień Nibelungów R. Wagnera w Karlsruhe i pierwsza włoska realizacja spektaklu Water Passion (Tan Dun) w Rimini.

W 2007 roku otworzył sezon w amfiteatrze w Weronie premierą opery Nabucco. Był kilkakrotnie zapraszany przez Teatr La Fenice w Wenecji do realizacji nowych wykonań oper Parsifal, Turandot i Maria Stuarda. Reżyserował Łucję z Lammermoor w Parmie i Neapolu, Damę pikowąLuizę Miller w Turynie. W 2010 roku wystawił szeroko uznaną realizację Kobiety bez cienia R. Straussa w Nowym Teatrze Narodowym w Tokio. W roku 2011 przygotował operę barokową Wierność pośród zdrady A. Ariostiego w Sienie, pod kierownictwem muzycznym Fabio Biondiego. W sezonie artystycznym 2012/2013 w Teatro Petruzelli w Bari wyreżyserował spektakl Cyrulik sewilski G. Rossiniego, pod batutą Lorina Maazela.

Jego spektakle zostały także wydane na DVD: I Capuletti e i Montecchi V. Belliniego (Martina Franca Festival / Patrizia Cioffi); Parsifal R. Wagnera (Venezia Teatro alla Fenice / Matthias Hoelle  / Wolfgang Schoene / Doris Soffel); Nabucco G. Verdiego (Arena di Verona / Leo Nucci / Maria Guleghina) for DECCA; Luisa Miller G. Verdiego (Festival Verdi Parma / Leo Nucci / Marcello Alvarez / Fiorenza Cedolins) dla RAI i Maria Stuarda G. Donizettiego (Venezia Teatro alla Fenice / Fiorenza Cedolins / Sonia Ganassi) dla UNITEL.

Powrót do góry