Płatek Andrzej

Andrzej Płatek


Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi, którą ukończył w 1984 roku.
W latach 1984-88 był tancerzem Teatru Wielkiego w Łodzi, następnie do 1992 roku tańczył w Polskim Teatrze Tańca oraz uczył tańca klasycznego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu. W 1992 roku został zaangażowany jako solista baletu w Operze Wrocławskiej.

Od 1995 roku pracuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie jako solista wykreował wiele niezapomnianych partii baletowych, jak m.in. Młynarz w spektaklu „Trójkątny kapelusz” (L. Miasin/L. Masine), Diabeł w spektaklu „Pan Twardowski” (chor. H. Konwiński) czy tytułowa rola w spektaklu „Grek Zorba” (L. Masine)

W swoim repertuarze artystycznym oprócz powyższych, posiada takie partie solowe, jak: Drosselmeyer w spektaklu „Dziadek do orzechów”, Rotbart w spektaklu „Jezioro łabędzie”, Hilarion w spektaklu „Giselle”, Gamache w spektaklu „Don Kichot”, Coppelius w spektaklu „Coppelia”, Spodek w spektaklu „Sen nocy letniej”, Przywódca prześladowców w spektaklu „Próba”, Tybalt w spektaklu „Romeo i Julia”, Pantalone w spektaklu „Sługa dwóch panów”, El Cortesano w spektaklu „Balety Conrada Drzewieckiego” oraz wiele innych.

Studiował Marketing i Zarządzanie w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskał tytuł magistra. Ukończył także Studium Podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu na kierunkach Podatki i Skarbowość  oraz Rachunkowość Finansowa.

Od marca do sierpnia 2014 roku pełnił obowiązki kierownika baletu naszego Teatru. Od 15 lat jest członkiem Rady Teatru.

Powrót do góry