Nowak Aleksander

Aleksander Nowak

 

Studiował kompozycję w Polsce i USA pod kierunkiem Uliany Biłan, Aleksandra Lasonia i Steve’a Rouse’a. Od roku 2008 jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Pisze przede wszystkim muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną, jego utwory zamawiali i wykonywali m.in. tacy artyści i zespoły jak Magdalena Bojanowicz, Maciej Frąckiewicz, Ricardo Gallen, Eugeniusz Knapik, Urszula Kryger, Marek Nosal, Piotr Pławner, Oksana Rapita, Piotr Sałajczyk, Alarm Will Sound, Aukso, Cellonet, Lasoń Ensemble, Leopoldinum, Kwartet Śląski, London Sinfonietta, Chamber Philharmony Pardubice, Studio For New Music Ensemble Moscow, Orkiestra Muzyki Nowej, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Śląska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia czy Polska Orkiestra Radiowa.

Istotne miejsce w jego twórczości zajmuje muzyka związana z operą. W latach 2010 i 2011 Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie prezentował operę kameralną Sudden Rain w reżyserii Mai Kleczewskiej. W roku 2012 podczas Międzynarodowego Festiwalu „Warszawska Jesień” odbył się pokaz multimedialnego quasi-dramatu muzycznego na głosy solowe i wideo Spoon River, stworzonego we współpracy z Adamem Dudkiem.

fot. Magdalena Ośko / Maciej Bogunia

Powrót do góry