Memeti Albert

Albert Memeti


Ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie śpiewu Wojciecha Maciejowskiego. Obecnie studiuje w klasie Wojciecha Maciejowskiego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Swoją przygodę z muzyką klasyczną rozpoczął pod opieką Zofii Jankowskiej. Na scenie debiutował już na pierwszym roku studiów, w ramach V Operowego Forum Młodych, organizowanego przy Bydgoskim Festiwalu Operowym, wykonując partię Kowala w operze La vida breve Manuella de Falli. W 2013 roku wystąpił w operetce Carla Millockera Student Żebrak wystawianej na Dworze Artusa w Toruniu oraz w bydgoskiej Operze Nova w trakcie VI Operowego Forum Młodych. W tym samym roku wykonał solową partię Mszy Es-dur Franza Schuberta w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz w Konzerthalle Carl Philipp Emanuel Bach we Frankfurcie nad Odrą. W 2014 roku został finalistą VI Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni i Arii im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. W 2015 roku wcielił się w postać Oebalusa w operze Apollo i Hiacynt Wolfganga Amadeusa Mozarta, wystawionej w bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Współpracuje z Filharmonią Poznańską, Filharmonią Pomorską oraz z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej. Od lipca 2015 związany jest z Akademią Operową działającą przy Operze Narodowej w Warszawie. W sierpniu 2015 roku kreował partię Gelinda z opery Antreprener w kłopotach Domenico Cimarosy wystawianej w ramach Festiwalu Opera Know-How w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz w grudniu w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie i nagrodę specjalną w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie oraz został laureatem I nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Iuventus Canti im. Imricha Godina we Vrablach na Słowacji. W kwietniu 2016 został finalistą i otrzymał nagrodę specjalną Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Deutschlandsbergu/Oper Graz w Austrii. W tym samym miesiącu debiutował na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu w roli Żeglarza w premierze opery Dydona i Eneasz Haendla. W maju 2016 roku został finalistą XXIII Międzynarodowego Konkursu dla śpiewaków operowych Riccardo Zandonai we Włoszech, w którym otrzymał również wyróżnienie i nagrodę specjalną- uczestnictwo w Festiwalu Operowym Musica Riva Festival w Riva del Garda we Włoszech. W czerwcu b.r. wykonał partię solową w "Litanii Loretańskiej" oraz "Mszy Koronacyjnej C-dur" W. A. Mozarta z towarzystwem orkiestry Filharmonii Poznańskiej i Chórem "Poznańskie Słowiki" w Katedrze Gnieźnieńskiej. W sierpniu b. r. zadebiutował na XIX Festiwalu Operowo- operetkowym w Ciechocinku z towarzystwem Polskiej Opery Kameralnej. W sezonie 2016/2017 podjął współpracę jako solista w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Uczestniczył na licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m. in. przez profesorów Agatę Savę, Wojciecha Maciejowskiego, Olgę Pasiecznik, Helenę Łazarską, Marka Rzepkę, Matjaza Robavsa, Matthiasa Rextrotha, Eytana Pessena, Izabelę Kłosińską, Piotra Micińskiego, Miethę Sighele.

Powrót do góry