Pountney David

David Pountney

Jako niezależny reżyser, Sir David Pountney, w sezonie 23/24 pracuje nad: „Masque of Might” w Opera North – nowym dziełem, w którym wykorzystuje muzykę Henry'ego Purcella, by stworzyć opowieść o sile i upadku planety, w Teatrze Wielkim w Poznaniu reżyseruje „Otella”, w Teatrze Janáčka w Brnie pracuje nad „Daliborem”, w Teatro Real w Madrycie nad „Pasażerką”, a w Bregencji nad „Opernatelier”.

W sezonie 22/23 Sir David powrócił do Theater Bonn z operą „Bal maskowy”, Opera North z „Lisiczka Chytruska”, Opera Nationala Bucuresti z „Weselem Figara”, oraz zadebiutował w Santa Fe Opera ze spektaklem „Rusałka”. W Lipsku reżyserował „Śpiewaków norymberskich”, w Magdeburg Opera „Rozwód Figara”, a w Israel Opera „Wesele Figara”. Jego ostatnie produkcje obejmują: „Saul og David” w Kopenhadze, „Pasażerkę” (Houston, Nowy Jork i Chicago); „Kommilitonen”, jego trzecia opera napisana we współpracy z Peterem Maxwellem Daviesem (Royal Academy of Music i amerykańska premiera w Juilliard School w Nowym Jorku); najnowszą operę Philipa Glassa „Spüren der Verirrten” przygotowaną na otwarcie nowej opery w Linzu (inscenizacja ta otrzymała Schickaneder Prize 2013 za najlepszą realizację operową), a także „Czarodziejski flet” Mozarta dla Bregezer Festspiele, którego był dyrektorem w latach 2003-2013.

Sir David stał się znany na całym świecie dzięki swojej debiutanckiej produkcji „Katii Kabanovej” na Wexford Festival w Irlandii w 1972 roku. W latach 1975-1980 był szefem produkcji w Scottish Opera, gdzie we współpracy z English National Opera zrealizował cykl oper Janáčka. W tym czasie wyreżyserował światową premierę Toussaint Davida Blake'a (1977, ENO), po której premierze został dyrektorem ds. produkcji ENO w 1980 roku. Tam wyreżyserował ponad 20 oper, w tym trzy autorstwa Petera Maxwella Daviesa, dla których napisał również libretto. Tłumaczy także libretta operowe na angielski z języka rosyjskiego, czeskiego, niemieckiego i włoskiego.

W latach 2011-2019 był dyrektorem artystycznym Welsh National Opera, gdzie zrealizował opery: „Lulu” Albana Berga, „Wilhelm Tell” Rossiniego, „Mojżesz w Egipcie”, „Pelléas et Mélisande”, „In Parenthesis” (premiera światowa), operę Eleny Langer „Rozwód Figara” (premiera światowa), „Moc przeznacznenia”, a w ostatnim sezonie „Z martwego domu” Janáčka, którą wystawiono również na festiwalu w Brnie w Czechach.

Regularnie pracuje w Zurychu, Operze Wiedeńskiej, Bayerische Staatsoper, a także na scenach operowych w Ameryce i Japonii. Otrzymał medal Janáčka za realizację cyklu oper tego kompozytora w Walii i Szkocji, a także medal Martinů za opery „Julietta” i „Grecka pasja” (Opera North i Bregenz Festival). Za swoje realizacje sceniczne artysta dwukrotnie otrzymał nagrodę Olivier Awards.

David Pountney został uhonorowany tytułami Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego i Kawalera francuskiego Ordre des Arts et des Lettres, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w promowaniu kultury polskiej, a ostatnio także austriackim Ehrenkreuz des Bundes (2014). W 2019 roku nadano mu tytuł honorowy za zasługi dla opery. Otrzymał również honorowe stypendium Royal Welsh College of Music and Drama i Cardiff University w uznaniu jego zasług artysty i lidera kultury oraz honorowe stypendium Royal Philharmonic Society, zaszczyt dzielony z Verdim, Wagnerem i Sondheimem.

 

fot. Richard Hubert Smith

Powrót do góry