Przybyłowicz Jacek

Jacek Przybyłowicz

 

Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1987-1991 tancerz Teatru Wielkiego w Warszawie. Po wyjeździe z Polski do końca swojej kariery wykonawczej tańczył w Niemczech i Izraelu. Przez 7 lat był tancerzem Kibbutrz Contemporary Dance Company pod dyrekcją Rami Be`era. Występował też z Batsheva Dance Company w spektaklu Kyr Ohada Naharina w ramach Yair Shapiro Awards. Po powrocie do Polski skupił się wyłącznie na pracy choreograficznej realizując ponad 20 spektakli min. dla Polskiego Baletu Narodowego, Polskiego Teatru Tańca, Kieleckiego Teatru Tańca, Baletu Opery Bałtyckiej, Baletu Opery Wrocławskiej, Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Od lat realizuje również swoje spektakle za granicą min. w Dantzaz Kompainia – San Sebastian, Beijing Dance LDTX, Prague Chamber Ballet, Balet Narodni Divadla – Brno, TanzKompanie Giessn. Jego realizacje były prezentowane w wykonaniu polskich i zagranicznych zespołów na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie, min. Czechach, Cyprze, Chinach, Danii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Łotwie, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Rosji, Rumunii, Tunezji, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Węgrzech. Ważniejsze realizacje: Naszyjnik gołębicy, Barocco, Jesień Nuembir, 45, Kilka krótkich sekwencji, Alpha Kryonia Xe, III Symfonia – Pieśń o nocy, Sześć skrzydeł aniołów, II Koncert skrzypcowy, Infolia, Gra w karty, Monochrome, Poza horyzont, Globe, Mistic Vapor, Verlorenheit, Sono nero, Solo nr 6

Zrealizował też dwie choreografie solowe dla Viktorii Nowak Solo in Old Style oraz Pauliny Bidzińskiej Lacerta, z którymi reprezentujące Polskę artystki wygrały Konkurs Młodego Tancerza Eurowizji (2016 i 2018). Wyreżyserowana przez niego w 2013 roku opera Król Edyp Igora Strawińskiego została zarejestrowana przez Telewizję ARTE na Festiwalu Operowym w Szeged.

W latach 2009-2014 pełnił funkcję dyrektora Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Od 2015 roku wykłada na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w latach 2018-2020 kurator programu Baletu Opery Wrocławskiej. Przewodniczący Rady Programowej ds. Tańca Instytutu Muzyki i Tańca. Zdobywca I nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym w Teatrze Wielkim w Łodzi. Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Taniec. Odznaczony Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

Powrót do góry