O nas

 

Teatr

 

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, szczycący się ponadstuletnią tradycją, od kilku sezonów zajmuje coraz ważniejszą pozycję nie tylko na polskiej, ale i europejskiej mapie operowej. Od czasów objęcia dyrekcji przez Renatę Borowską-Juszczyńską (2012) poznańska opera znacząco rozbudowała repertuar i stała się rozpoznawalną marką jako instytucja odważnie sięgająca po współczesne realizacje sceniczne oraz pełniąca rolę mecenasa względem młodych twórców. Dzięki aktywniej działalności w stowarzyszeniu Opera Europa, poznański teatr bierze udział w projekcie OperaVision, którego celem jest udostępnianie spektakli na platformie streamingowej. Recenzje i informacje o poznańskiej operze pojawiają się systematycznie w mediach w Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Francji, Danii i Niemczech. Teatr co roku wyróżniany jest wieloma nagrodami. Ostatnio został nominowany aż w trzech kategoriach do najbardziej prestiżowego w świecie teatru muzycznego wyróżnienia Opera Awards, zwanego operowym Oscarem, a premiera Moniuszkowskiej Parii (czerwiec 2019) została uznana za jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Moniuszki. Ponadto sam spektakl i jego realizatorzy zdobyli aż pięć nominacji do Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.

 

 

Misja

 

Dynamiczny rozwój Teatru Wielkiego jest wynikiem działań wpisanych w misję, która przyświeca poznańskiej scenie: dotrzeć do widzów z różnych grup społecznych, nie zamykać się w elitarnym gronie znawców, przybliżyć widzom specyfikę teatru poprzez systematycznie działania edukacyjne prowadzone w formule partycypacyjnej oraz spektakle typu „site-specific”. Założenia te doskonale opisuje hasło towarzyszące ostatnim sezonom: #operaotwiera oraz przekonanie, że międzynarodowe uznanie zdobywa się działaniami lokalnymi – to one – mówiąc metaforycznie – niosą poznański Teatr Wielki na skrzydłach Pegaza.

 

_______________________________________

Fotografia nr 1 przedstawia budynek Teatru Wielkiego w Poznaniu od głównego wejścia. Na dachu budynku znajduje się Pegaz, a na dwóch środkowych kolumnach kolorowy baner z napisem „110-LECIE TEATRU”.

Fotografia nr 2 przedstawia Salę Dużą Teatru Wielkiego wykonane z balkonu. Zdjęcie przedstawia przestrzeń sali oraz czerwone fotele.