Wilczyńska-Goś Magdalena

Magdalena Wilczyńska-Goś


Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prof. Ewy Wdowickiej. W 2004 roku zadebiutowała na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu, wykonując partię Cherubina w operze Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta. Od września 2005 roku jest solistką tego teatru, gdzie występuje w takich partiach jak Magdalena w Rigoletcie, Flora w Traviacie czy Fenena w Nabucco Giuseppe Verdiego, Mercedes w Carmen Georgesa Bizeta, Jadwiga w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki, Gertruda w Hamlecie Ambroise'a Thomasa, Suzuki w Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, Berta w Cyruliku sewilskim Gioacchino Rossiniego, Cajtla w Skrzypku na dachu Jerry’ego Bocka, Dorabella w Così fan tutte Mozarta, Aksinia w Lady Makbet mceńskiego powiatu Dymitra Szostakowicza, Alceste w Demetrio Johanna Simona Mayra, Siebel w Fauście Charlesa Gounoda, Książe Orlowski w Zemście nietoperza Johanna Straussa, Zofia w Halce Stanisława Moniuszki, II dama w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta, Magdalena w Śpiewakach norymberskich Richarda Wagnera.

W 2003 roku rozpoczęła stałą współpracę z Filharmonią Poznańską, wykonując Dymitra Szostakowicza Pieśni Żydowskie op. 79 na sopran, mezzosopran i tenor. Ponadto występuje w Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Gliwicach i Płocku. Współpracuje także z teatrem Biuro Podróży Pawła Szkotaka, biorąc udział w spektaklu pt. Kim jest ten człowiek we krwi, którego premiera odbyła się w Cork (Irlandia).

W 2002 roku była finalistką Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej.

W jej bogatym repertuarze oprócz partii operowych znajdują się także utwory kantatowo-oratoryjne Mozarta, J.S. Bacha i Pergolesiego oraz cykle pieśni Schuberta, Schumanna, Rachmaninowa, Manuela de Falli i Reinholda Glière’a.

fot. Jarosław Gwoździk

Powrót do góry