Koval Ruslana

Ruslana Koval

Urodzona w mieście Chmielnicki (Ukraina). Studiowała w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. P. Czajkowskiego w Kijowie pod kierunkiem prof. Marii Stefiuk. W 2014 roku uzyskała tytuł magistra wydziału wokalno-aktorskiego. W latach 2014-2017 uczestniczyła w Programie dla Młodych Artystów przy Teatrrze Bolszoj, gdzie wykonała m.in. następujące partie: Barbarina ("Wesele Figara"), Głos z nieba i Thibault ("Don Carlos"), Lisę ("Lunatyczka"), Frasquita ("Carmen") i Brygida ("Jolanta"). Brała udział w wielu koncertach kameralnych w sali Beethovena Teatru Bolszoj wykonując pieśni rosyjskie, francuskie i niemieckie. W jej repertuarze znajdują się także partie, jak Violetta ("Traviata"), Despina ("Cosi fan tutte"), Marfa ("Carska Oblubienica") oraz tytułowa rola w "Śnieżce" Rimskiego-Korsakowa. W lutym 2016 artystka wraz z grupą młodych śpiewaków z Teatru Bolszoj uczestniczyła w warsztatach w Washington National Opera organizowanych przez Domingo-Cafritz Young Artist Program. W kwietniu 2017 sopranistka zadebiutowała partią Gildy w "Rigoletto" w Opernhaus Wuppertal.

Rusłana Koval jest finalistką dwóch prestiżowych konkursów wokalnych: Operalia 2017 oraz Queen Sonja International Vocal Competition 2017, a także Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki (2019), gdzie zdobyła czwartą nagrodę.

Od sezonu 2021/2022 Ruslana Koval jest związana etatowo z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie wykonuje m.in. partię Hanny w "Strasznym dworze" S. Moniuszki czy Królową Nocy w "Czarodziejskim flecie" W.A. Mozarta.

Powrót do góry