Memeti Albert

Albert Memeti

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w 2017 roku w klasie profesora Wojciecha Maciejowskiego. W sezonie 2015/2016 był uczestnikiem Akademii Operowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W 2016 roku został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia.

W sezonie 2016/2017 podjął współpracę jako solista w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie wcielał się m.in. w role: Alfreda w „Zemście nietoperza” J. Straussa, Malcolma w „Makbecie” G. Verdiego, Bojara Chruszczowa w „Borysie Godunowie” M. Musorgskiego. W sierpniu 2017 roku zadebiutował na 51. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Od sezonu 2017/2018 jest solistą Opery w Graz w Austrii, gdzie na przestrzeni lat wykonywał partie: Don Curzia w „Weselu Figara” W.A. Mozarta, Gelsomino oraz Belfiore w „Podróży do Reims” G. Rossiniego, Beppo w „Pajacach” R. Leoncavallo, 3. Żyda w „Salome” R. Straussa, Artura w „Łucji z Lammermooru” G. Donizettiego, Alfreda w „Zemście nietoperza”, Schneidera w „Königskinder” E. Humperdincka, Pasterza w „Oedipus Rex  I. Strawińskiego oraz Wenzla w „Sprzedanej narzeczonej” B. Smetany. W sezonie 2017/2018 zadebiutował także w „Łucji z Lamermooru” G. Donizettiego w Teatro Verdi w Trieście, zaś w lipcu i sierpniu 2018 roku kreował partię Don Ramiro w „Kopciuszku” G. Rossiniego na 44. Festiwalu Della Valle d’Itria we Włoszech. W sezonie 2018/19 zadebiutował „Cyruliku sewilskim” G. Rossiniego w Theater Regensburg oraz w „Napoju miłosnym” G. Donizettiego w Staatstheater Darmstadt. W minionym sezonie zadebiutował rolą Pruniera w „La Rondine” G. Pucciniego w Operze Śląskiej w Bytomiu oraz w Theater Magdeburg jako Wenzel w „Sprzedanej narzeczonej” B. Smetany.

Jest laureatem wielu konkursów, otrzymał m.in. wyróżnienie i nagrodę specjalną w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie, I nagrodę na XVII Międzynarodowym Konkursie Iuventus Canti im. Imricha Godina we Vrablach na Słowacji. Został finalistą i otrzymał nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Deutschlandsbergu współorganizowanym z Operą w Graz. Został finalistą XXIII Międzynarodowego Konkursu dla śpiewaków operowych Riccardo Zandonai we Włoszech – otrzymał wyróżnienie i nagrodę specjalną w postaci uczestnictwa w Festiwalu Operowym Musica Riva Festival w Riva del Garda we Włoszech. Jest laureatem III nagrody w kategorii głosów męskich oraz nagrody Karen Stone – dyrektor Theater Magdeburg (w postaci zaproszenia do udziału w spektaklach „Śmierci Dantona” Gottfrieda von Einem) na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w 2017 roku oraz III nagrody i nagrody specjalnej dla najbardziej obiecującego tenora na 22. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Mikuláša Schneidera-Trnavský’ego w Trnawie na Słowacji.

Powrót do góry