Kajdański Tomasz

Tomasz Kajdański

Tancerz, choreograf. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Baletowej w Warszawie. Tancerz warszawskiego Teatru Wielkiego, w 1979 roku wyjechał z Polski i rozpoczął karierę w teatrach niemieckich. Był solistą baletu w Theater der Stadt Heidelberg i Bayerischer Oper w Monachium, gdzie współpracował m. in. z takimi choreografami jak John Neumeier, John Cranko, Jirí Kylián, Hans van Manen czy Youri Vàmos. W 1992 roku objął funkcję  dyrektora baletu teatru w Rostocku, którą z przerwą sprawował do 2003 roku. W międzyczasie kierował baletem w Landestheater w Coburgu (1995-97) i Kilonii (Kieler Bühnen, 1997-98). W 2004 roku przeniósł się do Eisenach (Thüringer Landstheater), by w 2009 roku zostać kierownikiem zespołu baletowego w Anhaltischen Theater w Dessau.

W swoim dorobku ma liczne choreografie dzieł klasyki baletowej (Kopciuszek S. Prokofiewa, Dziadek do orzechów czy Śpiąca królewna P. Czajkowskiego, Carmen G. Bizeta, Carmina Burana C. Orffa), przedstawień baletowych opartych na literaturze światowej, jak cykl szekspirowski (Otello, Makbet, Sen nocy letniej, Poskromienie złośnicy, Romeo i Julia) czy cykl dramatyczny (Lulu, Pierścień Nibelungów, Peer Gynt, Na dnie, Kaspar Hauser), spektakle biograficzne (Czajkowski, Mendelssohn), przedstawienia dla dzieci (Max i Moriz, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków), operowe (Sprzedana narzeczona, Wolny strzelec, Salome, Historia żołnierza), operetki i musicale. 

Charakterystyczna dla Tomasza Kajdańskiego jest praca aktorska z tancerzami, oparta na klasycznej jak i współczesnej szkole ruchu. Przypieczętowaniem uznania dla jego działalności choreograficznej była nominacja jego choreografii Czajkowski do niemieckiej nagrody teatralnej Faust w 2006 roku.

Powrót do góry