Kuklina Galina

Galina Kuklina

Urodziła się w Doniecku na Ukrainie. Studiowała dyrygenturę chóralną w Konserwatorium Muzycznym w Doniecku, a następnie wokalistykę w klasie prof. Aliny Korobko, którą ukończyła z wyróżnieniem.

W 1997 r. została półfinalistką konkursu wokalnego im. S. Rachmaninowa w Moskwie, a od 1998 r. jest solistką Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Wzięła udział w nagraniach radiowych i telewizyjnych, m.in. Carmen w 2000 r. (jako tytułowa Carmen), Rigoletto w 2002 r. (jako Magdalena). Z kolei w 2003 r. brała udział w realizacji opery Jenůfa w paryskim Théâtre du Châtelet.

W Teatrze Wielkim w Poznaniu zrealizowała dotychczas wiele partii tytułowych w operach: Madame Butterfly Pucciniego, Carmen Bizeta, Halka Moniuszki, Aida Verdiego, Fidelio Beethovena, Tosca Puccinego, Maddalena Prokofiewa. Wystąpiła również jako Maryna w operze Borys Godunow Musorgskiego, Amelia w Un Ballo in Maschera Verdiego, Dorabella w Così fan tutte Mozarta, Venus w operze Tannhäuser Wagnera.

W 2004 r. wzięła udział w realizacji opery Andrea Chénier Giordano (partia Maddaleny) w koprodukcji z operą w Washington National Opera (dyr. Plácido Domingo).

Artystka przygotowała również partie Saffi w Baronie cygańskim Straussa oraz partię Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego.

Artystka współpracuje również z innymi scenami operowymi w kraju. Brała udział w festiwalach operowych w Niemczech, Francji, Luksemburgu, Belgii, Danii i Holandii.

fot. Osko/Bogunia

Powrót do góry