STRASZNY DWÓR Stanisław Moniuszko

STRASZNY DWÓR Stanisław Moniuszko

Bilety w kategorii cenowej A (10-150 zł).


opera w czterech aktach
libretto: Jan Chęciński

premiera: 9 lipca 2021

 

Dla widzów od 16. roku życia

Recenzje

Jak opowiedzieć historię XIX-wiecznych amorów w czasach Tindera i mediów społecznościowych? Czy można pogodzić przywiązanie do tradycji z potrzebą nowoczesności? Czy w imię miłości jesteśmy w stanie zmienić nasze przekonania? Straszny dwór Stanisława Moniuszki, najważniejszy utwór polskiego repertuaru operowego, w nowatorskiej i niezwykle aktualnej interpretacji Ilarii Lanzino.

Bracia – Zbigniew i Stefan – poturbowani przez wojenne doświadczenia, postanawiają nigdy nie zakładać rodziny. Przysięga, którą składają, maskuje ich bezradność i wrażliwość. Hanna i Jadwiga – odważne i mądre córki Miecznika – pokpiwają z decyzji młodych żołnierzy. Radykalne postępowanie donikąd nie prowadzi, a błąkające się po komnatach duchy i historia strasznego dworu w jedną noc unieważnią męską przysięgę.

W Strasznym dworze Ilaria Lanzino udawania, że dzieło Moniuszki to nie zbiór efektowych pamiątek przeszłości, a utwór wspaniale wpisujący się w obecne czasy, dający pole twórczej interpretacji, z wyraziście zarysowaniami postaciami i aktualną wymową. Realizatorzy spektaklu pełnymi garściami czerpią z polskiej kultury, umiejętnie łącząc współczesność z dawnymi czasami. W scenograficznej oprawie spektaklu odnajdziemy nawiązania do prac Katarzyny Kobro, Natalii LL i Ewy Partum. Inscenizacja spektaklu podbiła najpierw serca jury międzynarodowego konkursu dla reżyserów operowych, potem recenzentów. Prasa zgodnie pisała: Rewelacja! Nie waham się użyć tego słowa. (...) Oby tak dalej w operowym teatrze i także w teatrze naszego życia [Piotr Nędzyński]. Reżyserka uświadomiła nam, że narodowa świętość sprzed ponad 150 lat może nabrać współczesnych znaczeń [Jacek Marczyński, „Rzeczpospolita”].

 Dyrekcja Teatru zastrzega możliwość zmian w repertuarze, obsadach, terminach i formie wydarzenia.

 

Honorowy Mecenas Spektaklu:

Nicholas Payne (dyrektor Opera Europa 2003-2023)

 

Wykonania odbywają się z materiałów wykonawczych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

 

Patroni medialni premiery

 

 

 

 Partner premiery

 

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

 

Realizację wydarzeń związanych z otwarciem sceny głównej Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu po jej generalnej modernizacji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Teaser

 

 Sir David Pountney – światowej sławy reżyser teatralny i operowy – rozmawia o „Strasznym dworze” z jego twórcami: reżyserką Ilarią Lanzino i scenografem Leifem-Erikiem Heine

Galeria

Powrót do góry