Guidarini Marco

Marco Guidarini

Jeden z najbardziej cenionych dyrygentów swojego pokolenia, od lat występujący na całym świecie. W swoim zróżnicowanym repertuarze posiada około siedemdziesiąt tytułów operowych oraz ponad dwieście dzieł symfonicznych.

Urodził się w Genui. Jego rozległe wykształcenie akademickie obejmuje zarówno studia humanistyczne – doktorat z komparatystyki na Uniwersytecie Genueńskim, jak i wiolonczelę i dyrygenturę na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, a także kompozycję oraz muzykologię.

Pod wpływem młodzieńczych fascynacji takimi artystami, jak Claudio Abbado, Carlo Maria Giulini czy Franco Ferrara zadebiutował jako dyrygent w „Falstaffie” i „Le Comte Ory” w Opéra National de Lyon, gdzie na stanowisko asystenta dyrygenta został powołany przez samego Sir Johna Eliota Gardinera. Od tego momentu rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera na deskach najważniejszych międzynarodowych teatrów na świecie: od Metropolitan Opera (Verdi) do mediolańskiej La Scali (Donizetti), od Sydney Opera House (Mozart) aż po Teatr Balszoj w Moskwie (Puccini).

Francja stała się jego drugą ojczyzną, gdy w latach 2001-2009 sprawował stanowisko dyrektora muzycznego filharmonii i opery w Nicei, gdzie objął kierownictwo nad większością oper Mozarta, Verdiego i Pucciniego, a także nad „Pelléas et Mélisande” Debussy'ego, „Wozzeckiem” Berga i utworami Brahmsa oraz Mahlera.

W latach 2004-2009 był dyrektorem artystycznym festiwalu „Nice Festival de Musique Sacré”.

Od 2009 roku jest stałym gościem Canadian Opera Company, a od 2014 gościnnym dyrygentem wykonującym repertuar włoski i francuski w Operze Narodowej w Pradze. Marco Guidarini działa również aktywnie w dziedzinie muzyki symfonicznej i jest obecnie dyrektorem muzycznym Mitteleuropa Orchestra – jednej z najlepszych orkiestr w północnych Włoszech.

Jego dyskografia, obejmująca zarówno wideo i CD, jest niezwykle obszerna, a przy tym doceniana przez krytyków. Marco Guidarini zdobył prestiżową francuską nagrodę Złotego Orfeusza za nagranie „Le Villi” Pucciniego z Orchestre National de France, a także włoską nagrodę Premio della Critica za „Lucrezia Borgia” z Mariellią Devio. Wielkim uznaniem krytyków cieszy się również nagranie DVD z „Cyrano de Bergrac” Alfana dla DG z Roberto Alagną.

Jest założycielem słynnego zespołu Apostrophe działającego w obszarze muzyki współczesnej, a także dyrektorem artystycznym konkursu Bellini Bel Canto, który odbywa się między Paryżem a Buenos Aires.

Marco Guidarini został doceniony przez włoski rząd za osiągnięcia kulturalne i otrzymał tytuł Chevalier des Arts et des Lettres od francuskiego Ministerstwa Kultury. Rotary International przyznało mu niedawno wyróżnienie Paula Harrisa za zasługi humanitarne.

W ostatnich latach jego dorobek powiększył się o takie dzieła jak: „Andrea Chenier” (Makau), „Makbet” (Meksyk), „Suor Angelica” i „Gianni Schicchi” (Buenos Aires oraz Lukka), „Tosca” (Nowa Zelandia), „Mefistofeles” Boita i „Romeo i Julia” (Praga), „Carmen” (Polska) i „Otello” (Malaga), a także o koncerty symfoniczne na terenie całej Europy, występując zarówno z własną orkiestrą, jak i jako dyrygent gościnny. Maestro Guidarini został niedawno mianowany głównym gościnnym dyrygentem Orquesta Sinfonica de Cordoba (Hiszpania).

Marco Guidarini działa również aktywnie jako nauczyciel na wielu międzynarodowych uniwersytetach i kursach mistrzowskich we Francji, Szwajcarii i Włoszech. Marco Guidarini publikuje również teksty poświęcone muzyce. Jego ostatnia publikacja „Gulda in viaggio verso Praga” odnosi wspaniałe sukcesy i zostanie przetłumaczona i wydana w języku rosyjskim.

Fot. Luca d'Agostino

Powrót do góry