Lanzino Ilaria

Ilaria Lanzino

 

Urodziła się w Pizie (Włochy). Studiowała śpiew operowy na Uniwersytecie Ca‘Foscari w Wenecji oraz germanistykę, obydwa kierunki ukończyła z wyróżnieniem. Pierwsze doświadczenia teatralne zdobywała śpiewając w chórze w Theater an der Wien, a następnie pracując jako asystentka reżysera, m.in. w Deutsche Oper Berlin, Opera Ballet Vlaanderen, Theater Dortmund oraz Aalto Theater w Essen. Współpracowała z takimi reżyserami, jak Christof Loy, Benedikt von Peter, Jens-Daniel Herzog, John Fulljames, Guy Joosten, David Bösch, Dietrich Hilsdorf, Axel Köhler czy Michael Thalheimer.

Jej debiutem reżyserskim była zrealizowana w 2017 w Theater Dortmund opera dla dzieci Kraina czarów (Wunderland)  – cykl pieśni dla trzech śpiewaków i na cztery instrumenty Anno Schreiera), która została wystawiona również w Landestheater Coburg. W Staatstheater Nürnberg wyreżyserowała w 2019 operę dla dzieci Rusałka. Nimfa wodna (Rusalka, Meerjungfrau) na podstawie Dvořáka. Od 2017/2018 jest związana etatowo z Deutsche Oper am Rhein, gdzie pracuje jako asystentka reżysera. Tam też jako drugi reżyser pracowała przy realizacji Pierścienia Nibelunga w reżyserii Dietricha Hilsdorfa.

W sezonie 2018/19 w Deutsche Oper am Rhein przygotowała operę dla dzieci Złoto! (Gold!), a w sezonie 2019/20 Cesarza Atlantydy Viktora Ullmanna. Spektakl ten był transmitowany na platformie Operavision. W Landestheater Coburg reżyserowała prapremierę opery dziecięcej Księżniczka i dynia (Die Prinzessin auf dem Kürbis) autorstwa Rolanda Fistera. W styczniu 2020 jej autorska koncepcja inscenizacji Strasznego dworu Stanisława Moniuszki została wyróżniona prestiżową nagrodą European Opera-directing Prize (EOP). Premiera spektaklu odbędzie się w Poznaniu w lipcu 2021.

W sezonie artystycznym 2020/2021 Ilaria Lanzino wyreżyserowała operę kukiełkową Manuela de Falli Kukiełki mistrza Piotra oraz prapremierę opery Diany Syrse Kiosk (Der Kiosk) w Deutsche Oper am Rhein, prapremierę opery Thierry’ego Tidrowsa Kirsas Musik w Theater Dortmund, a także Pimpinone Georga Philippa Telemanna i Zamek Sinobrodego Béli Bartóka w Staatstheater Nürnberg.

Fot. Michał Leśkiewicz

Powrót do góry