Ilaria Lanzino

Biogram

Urodziła się w Pizie we Włoszech. Studiowała śpiew operowy na Uniwersytecie Ca‘Foscari w Wenecji oraz germanistykę, obydwa kierunki ukończyła z wyróżnieniem. Pierwsze doświadczenia teatralne zdobywała śpiewając w chórze w Theater an der Wien, a następnie pracując jako asystentka reżysera, m.in. w Deutsche Oper Berlin, Opera Ballet Vlaanderen, Theater Dortmund oraz Aalto Theater w Essen. Współpracowała z takimi reżyserami, jak Christof Loy, Benedikt von Peter, Jens-Daniel Herzog, John Fulljames, Guy Joosten, David Bösch, Dietrich Hilsdorf, Axel Köhler czy Michael Thalheimer.

Jej debiutem reżyserskim była zrealizowana w 2017 w Theater Dortmund opera dla dzieci „Kraina czarów” („Wunderland”) – cykl pieśni dla trzech śpiewaków i na cztery instrumenty Anno Schreiera), która została wystawiona również w Landestheater Coburg. W Staatstheater Nürnberg wyreżyserowała w 2019 operę dla dzieci „Rusałka. Nimfa wodna” („Rusalka, Meerjungfrau”) na podstawie Dvořáka. Od 2017/2018 jest związana etatowo z Deutsche Oper am Rhein, gdzie pracuje jako asystentka reżysera. Tam też jako drugi reżyser pracowała przy realizacji „Pierścienia Nibelunga” w reżyserii Dietricha Hilsdorfa.

W sezonie 2018/2019 w Deutsche Oper am Rhein przygotowała operę dla dzieci „Złoto!” („Gold!”), a w sezonie 2019/2020 „Cesarza Atlantydy” Viktora Ullmanna. Spektakl ten był transmitowany na platformie OperaVision. W Landestheater Coburg reżyserowała prapremierę opery dziecięcej „Księżniczka i dynia” („Die Prinzessin auf dem Kürbis”) autorstwa Rolanda Fistera. W styczniu 2020 jej autorska koncepcja inscenizacji „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki została wyróżniona prestiżową nagrodą European Opera-directing Prize (EOP). Premiera spektaklu, przygotowana przez Teatr Wielki w Poznaniu, odbyła się w hali AWF w lipcu 2021.

W sezonie artystycznym 2020/2021 wyreżyserowała operę kukiełkową Manuela de Falli „Kukiełki mistrza Piotra” oraz prapremierę opery Diany Syrse „Kiosk” („Der Kiosk”) w Deutsche Oper am Rhein, prapremierę opery Thierry’ego Tidrowsa „Kirsas Musik” w Theater Dortmund, a także „Pimpinone” Georga Philippa Telemanna i „Zamek Sinobrodego” Béli Bartóka w Staatstheater Nürnberg.

W grudniu 2022 Ilaria Lanzino ponownie została zaproszona do współpracy przez Teatr Wielki w Poznaniu – artystka przygotowała na Międzynarodowych Targach Poznańskich premierę spektaklu „Jawnuta albo romskie historie na motywach opery Stanisława Moniuszki”. Spektakl z udziałem solistów i zespołów poznańskiej sceny oraz artystów romskich międzynarodowe jury prestiżowego konkursu International Opera Awards nagrodziło statuetką w kategorii „dzieło odkryte na nowo” (listopad 2023).

fot. Bartek Barczyk