Kosek Julia

Biogram

Autorka kostiumów, scenografii, wideo i reżyserii światła, współautorka scenariuszy i dramaturgii do spektakli i wydarzeń, pracowała jako stylistka przy sesjach, teledyskach i koncertach, uczestniczyła w czytaniach performatywnych i prowadziła warsztaty artystyczne.
Absolwentka MSKPU Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie (dyplom z kostiumografii u p. Zofii de Ines) oraz psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiowała także architekturę wnętrz (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).
W latach 2011-2018 współtworzyła alternatywną grupę poznańską Teatr Automaton, w której zajmowała się dramaturgią wizualną (kostiumy, scenografia, charakteryzacja, wideo, reżyseria światła) oraz produkcją i promocją wydarzeń.
W operze zadebiutowała w 2015 roku jako autorka kostiumów do „Pajaców" R. Leoncavallo (Teatr Wielki w Poznaniu).
Stale współpracuje z reżyserem Krzysztofem Cicheńskim.
Zaprojektowała m.in. kostiumy i scenografię do oper „Ariodante" (Warszawska Opera Kameralna) i „Klothó – Thread of the Tales" (Chorwacki Teatr Narodowy, Rijeka) oraz „Ofelia" (Teatr Wielki w Poznaniu), „Carmen. Toujours la mort", „IZOLACJA: Carmen / Don Giovanni / Don Pasquale" (Teatr Wielki w Poznaniu), a także opery dla dzieci „Gwiezdnik" (Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu). Jest autorką kostiumów do spektaklu baletowego „Kafka / Schulz: objawienia i herezje" (Teatr Wielki w Poznaniu), a także scenografii i reżyserii światła do monoopery performatywnej „Entropia" (CK Zamek w Poznaniu, kompozycja: Andrii Merkhel) oraz prapremiery kompozycji Rafała Zapały „Solastalgia" (reż. Magda Szpecht).
W 2022 wraz z Krzysztofem Cicheńskim i Hubertem Walawskim wygrała w konkursie na projekt teatralny „Placówka” (VII edycja programu) Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, w ramach którego zrealizowany został spektakl „Młyn Djabelski. Biografia dzieła zapomnianego”.
Współpracowała m.in. z: Teatrem Wielkim w Poznaniu, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, Chorwackim Teatrem Narodowym w Rijece, CK Zamek w Poznaniu, Centrum Sztuki Dziecka/Sceną Wspólną w Poznaniu, Malta Festival Poznań, Sceną Roboczą, Akademią Muzyczną w Poznaniu, Warszawską Operą Kameralną, Republiką Sztuki „Tłusta Langusta”, Festiwalem KuratorArt w Poznaniu, Festiwalem Teatralnym „Maski” w Poznaniu, Poznań Slavic Fest, Music Biennale Zagreb, Międzynarodowym Festiwalem Filmów Animowanych ANIMATOR.

juliakosek.com