Żurek Rafał

Rafał Żurek

tenor

Urodzony w 1994 roku w Warszawie. Ukończył ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim w klasie prof. Jerzego Knetiga oraz studia na tym samym wydziale na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie, również w klasie prof. Knetiga (2020). Warsztat doskonalił na kursach wokalnych prowadzonych przez profesorów: Izabelę Kłosińską, Ryszarda Karczykowskiego, Jerzego Mechlińskiego oraz maestro Sergeia Leiferkusa.

 

W 2018 roku debiutował partią Plutona w „Orfeuszu w piekle”J. Offenbacha (Opera Bałtycka w Gdańsku). Współpracuje z Polską Operą Królewską oraz Operą Bałtycką. Kreował następujące partie: tytułową w „L’enfant prodigue”C. Debussy’ego, Male Chorus w „Gwałcie na Lukrecji”B. Brittena, Dzidziego w operze „Hrabina”S. Moniuszki, Grimoaldo w „Rodelindzie” J.F. Händla, Don Anchise w „La finta giardiniera”oraz Zbrojnego w „Czarodziejskim flecie”W.A. Mozarta, Grabca w „Goplanie”W. Żeleńskiego, Antonia w operetce „Nocleg w Apeninach”oraz Stacha w „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale”. Ponadto jako student wykonał partie Jenika w operze „Sprzedana narzeczona”B. Smetany oraz Triqueta w „Eugeniuszu OnieginieP. Czajkowskiego.

Do dzieł koncertowych, które wykonywał, można zaliczyć prawykonanie „Requiem Giocoso” T. Opałki oraz partie tenorowe w „Mszy NelsońskiejJ. Haydna „Magnificat” J.S. Bacha „Petite Messe SolenelleG. Rossiniego, „Sonetach krymskichS. Moniuszki oraz „Daniel VariationsS. Reicha.

Współpracował z dyrygentami takimi jak: J. Przybylski, J.M. Florêncio, M. Wolińska, M. Klauza, M. Kluczyńska, L. Krych, D. Runtz, K. Garstka, W. Kunc, W. Kłosiewicz. Grał w spektaklach: wyreżyserowanych przez K. Jandę, M. Sartovą, J. Stokalską, K. Siwińsk, R. Wiczę-Pokojskiego, R. Skolmowskiego, A. Klimczaka, J. Kiliana.

Powrót do góry