OTELLO Giuseppe Verdi

OTELLO Giuseppe Verdi

Spektakl dostępny na platformie OperaVision: [więcej informacji]

 

Bilety na premierę w cenach premierowych (80-170 zł).

Bilety na pozostałe spektakle w kategorii cenowej B (20-200 zł).

opera w czterech aktach

libretto: Arrigo Boito na podstawie dramatu Williama Szekspira

 

Bitewne zwycięstwa, miłość podwładnych, ukochana żona – los jest łaskawy dla Otella. Jednak szczęśliwe chwile przemijają niepostrzeżenie, gdy umysłem bohatera zaczyna rządzić podejrzliwość, a sercem – zazdrość. Nękające Otella pytanie o wierność pięknej Desdemony spycha go w otchłań zwątpienia i prowadzi do zagłady.

Okrzyknięty arcydziełem opery tragicznej „Otello” potwierdził muzyczny geniusz Verdiego, który po sukcesie Aidy zamilkł na kilkanaście lat. I choć kompozytor nie próżnował, bo stworzył nową wersję „Don Carlosa”, wycyzelował „Simona Boccanegrę” i upamiętnił poruszającą „Messa da Requiem” swego młodego przyjaciela Alessandra Manzoniego, to publiczność domagała się kolejnych operowych hitów na miarę „Traviaty” czy „Rigoletta”. Znajomość z Arrigiem Boito, uzdolnionym poetą i kompozytorem, zaowocowała triumfalnym powrotem Verdiego na scenę. Zapewne młodzieńcza odwaga sprawiła, że Boito bez obaw podjął współpracę z kompozytorem i bez drżenia pióra przysposobił dramat Szekspira do wymogów operowego libretta, tworząc dzieło niemal idealne. Doskonałość tchnęła w nie muzyka Verdiego.

„Otello” w reżyserskiej interpretacji Davida Pountney’a i pod kierownictwem muzycznym Jacka Kaspszyka to jedno z największych wydarzeń sezonu 2023/2024. Utkana z podszeptów fałszywych sprzymierzeńców intryga zestawiona z pełną pasji muzyką wprowadzi nas w świat mrocznych tajemnic ludzkiego umysłu. Miłość, zazdrość, zbrodnia – temat tak samo nośny w czasach Szekspira, Verdiego i współczesnych.

P.S. A tych, co lubią tropić wątki polskie w operze, zachęcamy do sprawdzenia tożsamości matki utalentowanego librecisty „Otella”.

 

Dyrekcja Teatru zastrzega możliwość zmian w repertuarze, obsadach, terminach i formie wydarzenia.

 

Ze względów technicznych i scenograficznych widoczność napisów z tłumaczeniem z miejsc na II Balkonie może być ograniczona. Zachęcamy do zaznajomienia się z tekstem libretta, które można pobrać tutaj lub ze streszczeniem dostępnym u obsługi widowni.

 Streaming Otella dofinansowano ze środków Unii Europejskiej.

       

 

 

Rezydencje Artystyczne. Białoruś i Ukraina.

     

 

Patron medialny:

 

 

Partnerzy premiery:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria

Kalendarium

19:00  
scena duża
19:00  
scena duża
18:00  
scena duża
Powrót do góry