Koval Ruslana

Ruslana Koval

Urodzona w mieście Chmielnicki (Ukraina). Studiowała w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. P. Czajkowskiego w Kijowie pod kierunkiem prof. Marii Stefiuk. W 2014 roku uzyskała tytuł magistra wydziału wokalno-aktorskiego. W latach 2014-2017 uczestniczyła w Programie dla Młodych Artystów przy Teatru Bolszoj, gdzie wykonała m.in. następujące partie: Barbarina (Wesele Figara), Głos z nieba i Thibault (Don Carlos), Lisę (Lunatyczka), Frasquita (Carmen) i Brigitta (Jolanta). Brała udział w wielu koncertach kameralnych w sali Beethovena Teatru Bolszoj wykonując pieśni rosyjskie, francuskie i niemieckie. W jej repertuarze znajdują się także partie, jak Violetta (Traviata), Despina (Cosi fan tutte, Marfa (Carska Oblubienica) oraz tytułowa rola w Śnieżce Rimskiego-Korsakowa. W lutym 2016 artystka wraz z grupą młodych śpiewaków z Tetru Bolszoj uczestniczyła w warsztatach w Washington National Opera organizowanych przez Domingo-Cafritz Young Artist Program. W kwietniu 2017 sopranistka zadebiutowała partią Gildy w Rigoletto w Opernhaus Wuppertal pod dyrekcją Johannesa Pella i w reżyserii Timofei Kulyabin.

Rusłana Koval jest finalistką dwóch prestiżowych konkursów wokalnych: Operalia 2017 oraz Queen Sonja Vocal Contest 2017, a także Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki (2019), gdzie zdobyła czwartą nagrodę.

Od sezonu 2021/2022 Ruslana Koval jest związana etatowo z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie wykonuje m.in. partię Jadwigi w Straszny dworze S. Moniuszki czy Królową Nocy w czarodziejskim flecie W.A. Mozarta.

 

Powrót do góry