Hughes Jones Gwyn

Gwyn Hughes Jones

Walijski tenor Gwyn Hughes Jones ma w swoim dorobku artystycznym główne role, które wykonywał w najważniejszych teatrach operowych na świecie, takich jak Royal Opera House Covent Garden, Metropolitan Opera czy Opéra national de Paris.

W sezonie 2023/24 artysta wykona tytułową partię w następujących operach: „Peter Grimes” (EON) oraz „Otello” (Teatr Wielki w Poznaniu). Wystąpi także jako Manrico w „Trubadurze” (Staatsoper Hamburg). Na estradzie koncertowej wykona „Requiem” Verdiego w towarzystwie Liverpool Welsh Choral oraz „Das Lied von der Erde” Mahlera (Israel Philharmonic).

Jego najważniejsze role operowe obejmują: Tristana w „Tristanie i Izoldzie” (Grange Park Opera), tytułową rolę w „Otellu” (Grange Park Opera); tytułową rolę w „Andera Chénier” (Chelsea Opera Group); Radamesa w „Aidzie” (English National Opera i Irish National Opera); Walthera von Stolzinga w „Śpiewakach norymberskich” (Royal Opera House); Calafa w „Turandot” (Opéra national de Paris, English National Opera); Cavaradossiego w „Tosce” (Royal Opera House, Trondheim Symfoniorkester, English National Opera, Washington National Opera, Los Angeles Opera, Scottish Opera, Welsh National Opera); Pinkertona w „Madame Butterfly” (Royal Opera House, Metropolitan Opera, Lyric Opera of Chicago, English National Opera, Festival Lírico Internacional de San Lorenzo de El Escorial w Hiszpanii, Welsh National Opera); Rodolfa w „Cyganerii” (San Francisco Opera, Santa Fe Opera, Lyric Opera of Chicago i English National Opera); Don José w „Carmen” (Norwegian National Opera i Welsh National Opera); Ismaele w „Nabucco” (Metropolitan Opera, San Francisco Opera, Opéra national de Paris); des Grieux w „Manon Lescaut” (Festiwal Savonlinna i Welsh National Opera); Manrico w „Trubadurze” (Washington National Opera, Metropolitan Opera i Welsh National Opera); Fentona w „Falstaffie” (Metropolitan Opera, Lyric Opera of Chicago i Théâtre de la Monnaie w Brukseli); Camille de Rossillona w „Wesołej wdówce” (Opéra national de Paris); Macduffa w „Makbecie” (Royal Opera House); a także Riccardo w „Balu maskowym”, Canio w „Pajacach”, Turiddu w „Cavalleria rusticana” i roli tytułowej w „Fauście” Gounoda (wszystko dla Welsh National Opera).

Jones występował również z orkiestrami takimi jak Academia Nazionale di Santa Cecilia, Trondheim Symfoniorkester, Israel Philharmonic Orchestra, Royal Flanders Philharmonic Orchestra, London Philharmonic Orchestra, London Sinfonietta, Royal Philharmonic Orchestra oraz BBC National Orchestra of Wales. W 2011 roku brał udział w galach operowych w Szwecji z okazji 100. rocznicy urodzin Jussiego Bjorlinga. Jego obszerny repertuar koncertowy obejmuje m.in. „Requiem” Verdiego i „Das Lied von der Erde” Mahlera.

Jako utalentowany śpiewak, nagrał pierwszy w historii recital transmitowany w telewizji z Wigmore Hall, a także dał recitale na St. Olaf Festival w Trondheim, Musashino Civic Cultural Hall w Tokio, Purcell Room w Londynie i Auditorium du Louvre w Paryżu. Jego nagrania obejmują Macduffa w „Makbecie” Verdiego (Chandos).

Powrót do góry