Łabędzie

 

 

„…życie to ciało, ciało to ruch i taniec, więc każdy według nas potrafi tańczyć.” – mówi choreograf T. S. Berg. Tym razem do tańca zapraszamy osoby niewidome i słabowidzące.

„Łabędzie” to działanie artystyczne oparte na partycypacji i integracji, zakładające rozwój osobisty uczestników projektu, dopracowanie i udokumentowania metody pracy twórczej z osobami z niepełnosprawnością wzroku nad spektaklem teatru tańca, a także przygotowanie instytucji do kontaktu z osobami z ww. niepełnosprawnością. W ramach projektu, choreograf i reżyser Tobiasz Sebastian Berg prowadzi otwarte warsztaty w oparciu o techniki teatru tańca (contact improvisation, body risk, authentic movement czy floorwork). Część warsztatowa poprzedza stworzenie profesjonalnego spektaklu z udziałem osób niewidomych i słabowidzących inspirowanego najbardziej znanym tytułem z repertuaru klasycznego baletu. Dlaczego? Przyzwyczailiśmy się do tego, że kto pomyśli balet, temu w wyobraźni rysuje się słynna choreografia Mariusa Petipy. Chcemy odbić się od tego skojarzenia, rozłożyć je na części pierwsze i wspólnie zbadać czym jest balet i gdzie nas zaprowadził w kontekście tańca współczesnego. Poza tym łabędzie to piękne, majestatyczne ptaki, których ruch nieprzypadkowo stał się tematem dzieła baletowego. Mamy nadzieję, że udział w projekcie pomoże uczestnikom uwierzyć, że też potrafią latać.

Chcesz dołączyć lub dowiedzieć się więcej? Napisz: edukacja@opera.poznan.pl

Termin warsztatów: 23.05 – 27.06.2022r. (poniedziałki, 3 grupy warsztatowe)

Próby do spektaklu: od 16.08.2022r.

Premiera spektaklu: 28.10.2022r.

[PUBLIKACJA PODSUMOWUJĄCA]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 

Logotypy - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl

Program Kultura Dostępna

Łabędzie

wartość dofinansowania 50 000 zł (całkowita wartość zadania: 62 500 zł)

 

 Trojaⁿ

Dofinansowano ze środków Województwa Wielkopolskiego w kwocie 12500,00 zł

 

 Mężczyzna dotyka palcem prawej ręki drążka baletowego. Po jego lewej stronie prowadzący zajęcia przygląda się działaniu.

Kobieta z niepełnosprawnością ruchową wstaje, przytrzymując się drążka baletowego prawą ręką. Prowadzący asekurują ją, stojac z tyłu.

Grupa czterech osób przy drążku baletowym w eleganckiej, bogato zdobionej sali. Dwie osoby na pierwszym planie stoją tyłem, wyciągają prawe ręce do góry.

Młody mężczyzna w okularach przytrzymuje się drążka lewą ręką. Prawą wyciągnął do góry. Prawą nogę zgiął w kolanie, podczas gdy lewa pozostaje wyprostowana. Uśmiecha się. Prowadzący obsewuje, wsparty o drążek. W tle pozostali uczestnicy zajęć.

Grupa osób trzyma obydwie dłonie na drążu baletowym. Mają zamknięte oczy i pochylone głowy.

Grupa osób przy drążku baletowym. Kobieta po lewej stronie wyciągnęła prawe ramię prostopadle do tułowia. Prowadzący kieruje ręką drugiej uczestniczki, wyciągając prawe ramię kobety do góry. Wzrok kobiety podąża za uniesioną ręką.

 

Partnerzy w realizacji projektu:

Polski Związek Niewidomych. Okręg Wielkopolski

Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących

Centrum Kreatywnej Inspiracji Sp. z o. o. (Niewidzialna ulica)

Fundacja Szansa dla Niewidomych - Tyflopunkt w Poznaniu

 

 

Projekt otrzymał nominację do nagrody Fedora Education Prize 2022

Więcej: https://www.fedora-platform.com/funding-programmes/shortlist#education

 

Powrót do góry